11/03/2020
Λύκοι 13 20 17 11 - 61 -
Godfathers 14 12 8 16 - 51 -

Πήραν… φορά οι Λύκοι!

Τρίτη διαδοχική νίκη πανηγύρισαν οι Λύκοι στη Development 2, αυτή τη φορά με σκορ 61-51 επί των Godfathers που πλήρωσαν τις πολλές απουσίες τους. Σε ένα παιχνίδι που για ένα ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, οι Λύκοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, μέσω της καλής τους άμυνας «έχτισαν» διαφορά ασφαλείας και την συντήρησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας δίκαια στη νίκη, που τους διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες ακόμη και για είσοδο στην πεντάδα, που είναι και ο στόχος τους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρότι οι Λύκοι προσπάθησαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν με 6-2, όμως η αντίδραση των Godfathers ήταν άμεση. Με τον Σγουρίδη να δίνει τρομερές λύσεις στην επίθεση πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (6-8) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (13-14).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Λύκοι προηγήθηκαν με 22-20 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο το πιο βασικό γι’ αυτούς ήταν πως ήλεγχαν τον ρυθμό. Το μοναδικό τους πρόβλημα ήταν αμυντικά και είχε ονοματεπώνυμο. Αλέξανδρος Σγουρίδης. Ήταν η μεγαλύτερη πληγή για την άμυνα των Λύκων, οι οποίοι πάντως συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με… αέρα 7 (33-26).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Οι Λύκοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (43-30), την ώρα που οι Godfathers εμφάνιζαν σημάδια κόπωσης. Άλλωστε δεν είχαν κάποια αλλαγή και μοιραία θα έβγαινε κούραση. Παρόλα αυτά ο Σγουρίδης συνέχισε να είναι πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά των φιλοξενούμενων, όμως δεν ήταν αρκετό, με τους λύκους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο + 15 (50-35).

Παρά τα προβλήματα που είχαν να διαχειριστούν, οι Godfathers δεν το έβαλα κάτω. Έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τέταρτη περίοδο με τον Πουλά και τον  Πούλη να βγαίνουν μπροστά και να συμπληρώνουν το Σγουρίδη. Πλησίασαν στο -7 (56-49) τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως μέχρι εκεί ήταν .Οι Λύκοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν ότι χτίσει και «καθάρισαν» τη νίκη με το τελικό 61-51.

Οι Λύκοι τελείωσαν το ματς με 26-66 σουτ (39.4%), εκ των οποίων 6-19 τρίποντα (31.6%), 3-8 βολές (37.5%), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (14-27), μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Godfathers μέτρησαν 17-56 σουτ (30.4%), εκ των οποίων 4-15 τρίποντα (26.7%), 13-22 βολές (59.1%), 34 ριμπάουντ (12-22), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα και 15 λάθη.

Λύκοι (Πλιάτσικας): Αρβανίτης 4, Σταχτιάρης 10, Καχριμάνης 10, Γιανακουδάκης 11 (8ρ.), Κατσίκης 5, Σάββας 13 (8ρ.), Κούβελας 4, Κωσταγιάννης 4.

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 8, Μπουραντάς 8, Πούλης 6 (11ρ.), Σγουρίδης 20 (11ρ.), Βήχας 9.

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν οι Λύκοι στην απόδοση τους και οι περισσότερες λύσεις τους οδήγησαν στη νίκη.