21/12/2023
Athens Crips 10 11 10 12 - 43 -
Tebelwolves 14 9 11 7 - 41 -

Πήραν το ντέρμπι οι Athens Crips!

Οι Athens Crips ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος απέναντι στους Tebelwolves, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 43-41 και πήραν βαθμολογική ανάσα.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις επιθετικα με το Κορδαλή (7π), τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10-14. Για τους γηπεδούχους Αργυρούλης και Γκουγκούσης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στην αρχή κρατώντας την ομάδα τους κοντά σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 21-23.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ χωρίς κάποια να πάρει σημαντική διαφορά. Τα τρίποντα του Καραγρηγορίου κράτησαν σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Tebelwolves πήραν σημαντική διαφορά στο σκορ με τον Κυριαζή να αναλαμβάνει δράση. Οι Athens Crips ήταν αυτοί όμως που είπαν την τελευταία λέξη με τον Γκουγκούση να σημειώνει 7 κρίσιμους πόντους με δύο τρίποντα και να δίνει την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του με 43-41.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκουγκούσης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζερεμές με 2 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 9/20 βολές, 14/49 δίποντα και 2/19 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 10/39 δίποντα και 6/22 τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 17 λάθη.

Athens Crips (Γιγουρτάκης): Κουρκούλης 6, Μαρακάκης 2, Γιγουρτάκης 8, Λεκάκης 2, Γκουγκούσης 14, Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 11

Tebelwolves (Μαρκάτος): Καρδαλής 10, Μασακώστας 8, Τζερεμές 2, Γεράνιος 2, Πουλάκης 2, Καραγρηγορίου 9, Κασβής 2, Ζάτας, Κυριαζής 6

Τι μας άρεσε: Η πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα!