33
Myrmidons BC 9 17 4 15 - 45 -
Aces 8 9 6 10 - 33 -

Πήραν πλεονέκτημα οι Myrmidons!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των μπαράζ ανόδου στην Development League έκαναν οι Myrmidons που επικράτησαν στο Basketaki Arena με 45-33 των Aces.

Αρκετά νευρικά και νωθρά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους Myrmidons να προηγούνται με 9-8 με τον Γιώργο Νιωτάκη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Aces 5 πόντους έβαλε ο Αντώνης Μπατζάκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Myrmidons ανέβασαν στροφές. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και καλή επίθεση, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 17-9 και να προηγηθούν με 9, 26-17 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Στέλιος Μπάτρης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 3 ο Γιώργος Κοντακιώτης.

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Myrmidons κράτησαν τα ηνία, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο έμπαιναν πόντοι με το… σταγονόμετρο. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 6-4 που ήταν το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου για τους Aces, οι οποίοι μείωσαν στους 7, 30-23. Ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου έβαλε και τους 6 πόντους της ομάδας του, ενώ για την ομάδα του Πετρόπουλου και τους 4 ο Νιωτάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces προσπάθησαν να ασκήσουν ακόμα μεγαλύτερη πίεση στον αντίπαλο τους. Ωστόσο, οι Myrmidons ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και πήραν την νίκη με 45-33 και βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση των μπαράζ ανόδου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Νιωτάκης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/64 εντός πεδιάς, 6/33 εντός πεδιάς και 5/12 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Aces είχαν 14/61 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 3/10 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Μπάτρης 8, Νιωτάκης 18, Πούγκας 5, Πετρόπουλος 4, Φώσκολος, Καλόσακας 5, Σιμωνετάτος, Κοσκινάς 5.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 8, Κοντακιώτης Γ 5, Κοντακιώτης Ν, Μπατζάκας 7, Μπάκας, Τσουτσουράκης 5, Ευμορφόπουλος 8, Μαραβέλιας.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40΄.