03/12/2023
Los Lampriniers 11 9 13 15 - 48 -
AlsoupoLions 19 11 15 19 - 64 -

Πήραν ψυχολογία και ετοιμάζονται για ντέρμπι οι AlsoupoLions !

Με τον Φ. Αντωνόπουλο (11π.) να είναι σε ημιάγρια κατάσταση από νωρίς και τους Βενιζέλο (6π.) και Τσιφτσή (2π.) να τον ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Με Π. Αντωνόπουλο (5π.), Θωμόπουλο (4π.) και Βαμβακά (2π.) απάντησαν οι Los που παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Lampriniers βελτιώθηκαν αμυντικά, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, παρά την προσπάθεια των Θωμόπουλου (6π.), Γκόλια (4π.) και Γκαραγκάνη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η τριπλέτα των Φασιανού (4π.), Φ. Αντωνόπουλου (4π.) και Βενιζέλου (3π.) επέτρεψε στους φιλοξενούμενος να πάνε στα αποδυτήρια με +10. Σκορ ημιχρόνου, 20-30.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο. Γκαραγκάνης (6π.), Π. Αντωνόπουλος (5π.) και Γρύλλης (2π.) τράβηξαν το κουπί για τους Lampriniers, όμως η απουσία του Ευγενέια ήταν πολύ αισθητή και οι μετέπειτα νικητές παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Φ. Αντωνόπουλο (8π.), Αγαπητό (4π.) και Βενιζέλο (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι AlsoupoLions δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, με τον Φ. Αντωνόπουλο (7π.) να κουβαλάει και πάλι και τους Βενιζέλο (5π.) και Φασιανό (5π.) να τον συνεπικουρούν. Από πλευράς Lampriniers σχεδόν μόνος του πάλευε στα τελευταία λεπτά ο Π. Αντωνόπουλος (10π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Los Lampriniers είχαν 18/53 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι AlsoupoLions είχαν 11/33 δίποντα, 11/36 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 30 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 23 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Los Lampriniers (Γρύλλης) : Αντωνόπουλος 23 (1), Βαμβακάς 2, Βασιλάκης, Γκαραγκάνης 11, Γκόλιας 4 (1), Γρύλλης 2, Θωμόπουλος 6, Ρίζος.

AlsoupoLions (Αντωνόπουλος) : Αγαπητός 4, Αντωνόπουλος 30 (6), Αρβανιτίδης, Βενιζέλος 17 (4), Κυριακόπουλος, Μαγκώνης, Μαρκέτος, Τσιφτσής 4, Φασιανός 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.