07/03/2023
Nickan 13 12 14 11 - 50 -
Bulldogs 12 22 11 15 - 60 -

Πήραν ψυχολογία για το ντέρμπι τα Bulldogs!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena τα Bulldogs επικράτησαν με 50-60 της Nickan σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν αποδεκατισμένες. Το συγκρότημα του Δημήτρη Απέργη έφτασε τις 12 νίκες στον πρώτο όμιλο της Evolution League, παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και ετοιμάζεται για το μεγάλο Σαββατιάτικο ντέρμπι κόντρα στο φορμαρισμένο Leontario. Η Nickan, από την άλλη, υποχώρησε στο 5-12 και θα συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τα Bulldogs να μπαίνουν σε θέση οδηγού, χάρη στους Βασιλάκο (8π.), Απέργη (2π.) και Λούβαρη (2π.). Η Nickan μετά το πρώτο time out άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και, απαντώντας με δικό της σερί, πήρε το προβάδισμα, χάρη στους Χρήστου (4π.), Τσίλη (3π.), Μορφιάδη (3π.) και Μαστορόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-12.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς τα Bulldogs διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι σκοράροντας 22 πόντους. Το νέο επιθετικό κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Βασιλάκου (10π.), αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες των Απέργη (6π.), Anthony (4π.) και Λούβαρη (2π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων. Η Nickan, παρά την προσπάθεια των Τσίλη (6π.), Χρήστου (2π.), Σιγανού (2π.) και Ξουράφη (2π.) δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε στο -9. Σκορ ημιχρόνου, 25-34.

Μετά την ανάπαυλα η Nickan παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο αμυντικό σκέλος και βρίσκοντας λύσεις από τους Τσίλη (6π.), Ξουράφη (4π.), Σιγανό (2π.) και Χρήστου (2π.) οι γηπεδούχοι μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Δείγματα χαλάρωσης έδειξαν τα Bulldogs που απώλεσαν το διψήφιο προβάδισμα και ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το +6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Nickan πάλεψε για να επιστρέψει, με τους Μορφιάδη (4π.), Χρήστου (4π.) και Τσίλη (3π.) να τραβούν κουπί. Αυτό όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό. Τα Bulldogs σκόραραν όσο χρειάστηκε για να μην αγχωθούν και με πρωταγωνιστές τους Λούβαρη (6π., Λαζανάκη (4π.) και Απέργη (4π.) απέδρασαν από το Basketaki Arena με το ένα ακόμη ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Nickan είχε 14/44 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Bulldogs είχαν 25/58 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 26 πόντους, έχοντας 12/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Χρήστου με 12 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Nickan (Σιγανός) : Μαστορόπουλος 2, Μορφιάδης 7 (1), Ξουράφης 7, Σιγανός 4, Τσίλης 18 (6), Χρήστου 12.

Bulldogs (Απέργης) : Anthony 4, Απέργης 10, Βασιλάκος 26, Διαμάντης 2, Λαζανάκης 4 (1), Λούβαρης 14.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες