20/10/2023
Athens Bucks 9 12 14 15 - 50 -
Roscovites 12 13 2 9 - 36 -

Πήραν ψυχολογία οι Athens Bucks!

Την νίκη που χρειάζονταν για να ανέβουν ψυχολογικά πήραν οι Athens Bucks το βράδυ της Παρασκευής, επικρατώντας απέναντι στους νεοσύστατους Roscovites με 50-36 για τον 3ο όμιλο της Development League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Roscovites, βρίσκοντας αρκετές λύσεις σε transition καταστάσεις και τιμωρώντας τα λάθη των Bucks, οι οποίοι απάντησαν με καλάθια των Σπυριδώνη (6π.) και Περικού (3π.) κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -3. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το άναρχο μπάσκετ των φιλοξενούμενων συνέχισε να αποδίδει καρπούς, καθώς με επιμέρους 12-13 οι Roscovites παρέμειναν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γκορίτσα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας λύσεις από τους Χριστόπουλο (6π.), Δανιά (2π.), Σπυριδώνη (2π.) και Αμανατίδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-25.

Μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν απότομα. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-2 και με δράστες στην επίθεση τους Περικό (8π.), Αμανατίδη (2π.), Λυραντωνάκη (2π.) και Σπυριδώνη (2π.) οι Bucks ανέτρεψα ττην κατάσταση. Μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς σκόραραν οι φιλοξενούμενοι που προβλημάτισαν με την εικόνα τους σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Bucks τους επέτρεψε όχι μόνο να διαχειριστούν, αλλά και να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα, με τον Σπυριδώνη (9π.) να ξεχωρίζει επιθετικά στο φινάλε. Οι Roscovites δεν κατάφεραν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση και γνώρισαν νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Bucks είχαν 20/45 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Αμανατίδης 6, Γκορίτσας, Δανιάς 2, Λυραντωνάκης 2, Περικός 13 (1), Προκοπίου 2, Σπυριδώνης 19, Χριστόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : Η αμυντική λειτουργία των νικητών.