14/02/2022
Uncle Drew 21 14 14 24 8 81 -
Reload 10 20 24 19 15 88 -

Πήραν ρεβάνς οι Reload!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Reload στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής κέρδισαν τον Uncle Drew με 81-88 στην παράταση, καλύπτοντας την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και πάλι στην παράταση με 84-80!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Uncle Drew στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Μπονάτσου και 5 του Βαρβαρίδη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 21-10. Το δίδυμο Πανταζή – Βεργόγιαννη με 4 πόντους ο καθένας τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 είχε ο Λουφόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 9 πόντους του Δακουτρού και 9 του Ορέστη, οι Reload πλησίασαν στον πόντο, 31-30, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 35-30, μετά από 8 νέους πόντους του Σιρόγλου και 5 του Κογιώνη.

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 ακόμη πόντους του Δακουτρού και 5 του Τριχιά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 49-54. Τους κίτρινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Αγγελογιαννόπουλου και οι 4 του Μπονάτσου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 6 πόντους του Λουφόπουλου και 4 του Τριχιά, προηγούνταν με 67-72, 13″ για το τέλος. Ωστόσο, ο Κανδηράκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με buzzer beater τρίποντο, έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 73-73, ενώ νωρίτερα 7 πόντους είχε ο Κογιώνης και 4 ο Σιρόγλου.

Στην παράταση το συγκρότημα του Περιβολάρη ήταν ανώτερο και με τους Ορέστη – Λουφόπουλο να φωνάζουν παρών με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 81-88. Για τον Uncle Drew στο έξτρα πεντάλεπτο ξεχώρισαν οι Μπονάτσος (4π) και Σιρόγλου (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 18/27 βολές, 21/45 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 21/32 βολές, 23/45 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Σιρόγλου με 24 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/9 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Κορυφαίος των Reload ο Λουφόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Σιρόγλου 24 (4), Χριστοδουλόπουλος 6, Βαρβαρίδης 9 (1), Μπονάτσος 14, Κογιώνης 15 (1), Κανδηράκης 3 (1), Αγγελογιαννόπουλος 10

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 18 (2), Τριχιάς 10 (2), Δακουτρός 20 (2), Σούλτης 9, Καραγκούνης 2, Λουφόπουλος 17 (1), Βεργόγιαννης 8

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!