04/11/2019
Sun City Spurs 8 19 18 20 7 72 -
Peristeri Histons 13 11 22 19 9 74 -

Πήραν ροζάκι με super Καλαϊτζάκη!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Peristeri Histons με κορυφαίος τον Καλαϊτζάκη με 39(!) πόντους, λύγισαν στην παράταση τους Sun City Spurs με 72-74 και έκαναν το 2/2 στον έβδομο όμιλο της D2-League!

Πιο δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Peristeri Histons, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά προηγούνταν με 0-8, κλείνοντας εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, με τον Καλαϊτζάκη να πετάει φωτιές με τους 9 πόντους που σημείωσε. Ο Γιουλούντας με 4 πόντους και οι Ντεντόπουλος – Χαραλαμπόπουλος με 2 έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι μπλε διατηρούσαν το τιμόνι στα χέρια τους, 19-22, με τον Πλινθίδη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους. Ωστόσο, το υπόλοιπο του πρώτου μέρους ανήκε στους Sun City Spurs, αφού με δύο συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Ρήγου πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-24!

Το πιο χορταστικό δεκάλεπτο του ντέρμπι ήταν το τρίτο, με τους Περιστεριώτες να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με ακόμη 10 πόντους του Καλαϊτζάκη, 4 του Μιχαλόπουλου, 4 του Γιοβάνη και τρίποντο του Πλινθίδη, προσπέρασαν με 45-46. Την ομάδα του Σαπουντζή κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαστροκωστόπουλος (7π) – Ντεντόπουλος (4π), με τον Ρήγο να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου από τα 8 μέτρα με buzzer beater!

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να φτάσει στη νίκη, αφού αμφότερες έβαλαν μεγάλα καλάθια, με το πιο καθοριστικό το τρίποντο του Μπαγετάκου, 9″ για το τέλος, με το οποίο πήγαμε παράταση, 65-65. Για τους Sun City Spurs ο Μαστροκωστόπουλος σημείωσε 7 πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ για τους φιλοξενούμενους 9 ακόμη είχε ο Καλαϊτζάκης, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Στεφανίτση με 5. 65-65 και το ντέρμπι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο!

Με δίποντα των Χαραλαμπόπουλου και Γιουλούντα, τα «Σπιρούνια» προηγούνταν στα μέσα της παράτασης με 69-65. Γρήγορα απάντησε ο ασταμάτητος Καλαϊτζάκης και με 7 συνεχόμενους πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 72-72, 14’’ για το τέλος, με τον Μπαγετάκο στο ενδιάμεσο να βάζει μπροστά την ομάδα του με 72-70. Την τελευταία επίθεση οι Peristeri Histons την εμπιστεύτηκαν εκ νέου στον Καλαϊτζάκη, ο οποίος βρήκε ανοιχτό διάδρομο από τα δεξιά και με το πιο εύκολο καλάθι που σημείωσε, χάρισε το σπουδαία διπλό στην ομάδα του με 72-74!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 10/26 βολές, 22/46 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 22/244 βολές, 20/49 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μαστροκωστόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 4/5 βολές και 6/9 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Mvp των Peristeri Histons ο Καλαϊτζάκης με 39 πόντους, έχοντας 8/18 βολές, 11/18 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκανε άλλα τόσα λάθη, έδωσε 5 ασίστ και έκλεψε 2 φορές.

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Μπόζας 2, Γιουλούντας 6, Ψυρρόπουλος 2, Ρήγος 10 (3), Κάλλης 2, Δεδεδήμος, Νίτσικας 1, Ντεντόπουλος 9, Φώτος 2, Χαραλαμπόπουλος 11, Μπαγετάκος 11 (3), Μαστροκωστόπουλος 16

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Ντούκας, Στεφανίτσης 8, Μιχαηλίδης, Καλαϊτζάκης 39 (3), Πλινθίδης 11 (1), Τυράσκης 2, Μιχαλόπουλος 9, Γιοβάνης 5

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!!!