04/12/2021
G-vana 15 6 14 12 - 47 -
New York Pic-Knicks 7 13 23 8 - 51 -

Πήραν τα ριμπάουντ και την νίκη οι Pic-Knicks!

Το βράδυ της Πέμπτης στα Άνω Λιόσια, στο ματς των πολλών απουσιών, οι New York Pic-Knicks ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και επικράτησαν με 47 – 51 απέναντι στην ηρωική πεντάδα της G-Vana.

Η G-vana πατούσε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρία τρίποντα του καυτού Φιλίππου και 4 πόντους του Λιάνα προηγήθηκε με 15 – 7 απέναντι στους New York που είχαν τον Δημητρέλο να σκοράρει δύο φορές έξω από τα 6,75.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα των Pic-Knicks στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτρεξαν σερί 0-13 Με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Νάνο με 5 και Αθανασίου με 4 έκαναν το 15 – 20. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, είχε πράσινο κίτρινο χρώμα και με 4 πόντους του Λιάνα και δίποντο του Πεκανί, διαμορφώθηκε το 21-20 για την G-Vana.

Καλό το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο καθώς με Τσαγκάρη, Κοντογιάννη, Αθανασίου και Ζαχαριάδη να βάζουν από ένα καλάθι , πέρασαν μπροστά με 21 – 28. Η G-vanα έβγαλε γρήγορα αντίδραση και με 4 του Νικήτα και δίποντο του Λιάνα , μείωσε στον πόντο. Στην συνέχεια ο Αθανασίου με 5 συνεχόμενους πόντους ανέλαβε δράση για τους New York , για να έρθει ο Φιλίππου με δύο τρίποντα και ο Λιάνας να βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους(35-33).Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου , οι Pic-Knicks έτρεξαν επιμέρους 0– 10 με Nάνο και Δημητρέλο να βάζουν από 5 πόντους, διαμορφώνοντας το 35 – 43.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Τσαγκάρη, και βοήθειες από Ζαχαριάδη και Αθανασίου άνοιγαν την διαφορά και παρά την αντεπίθεση της G-Vana στο τελευταίο πεντάλεπτο με 6 πόντους του Φιλίππου, 4 του Νικήτα και τρίποντο του Λιάνα, επικράτησαν με 47-51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Λιάνας με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η G-Vana είχε 13 / 41 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι New York είχαν 15 / 51 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

G-vana (Χαλτούπης): Νικήτας 11(11ρ.)Χαλτούπης (6ρ,7ασιστ), Γρηγορόπουλος (10ρ.), Λιάνας 13(7ρ.), Φιλίππου 23.

New York Pic-Knicks ( Δημητρέλος): Δημητρέλος 11(6ρ.), Κωφόπουλος 2, Νάννος 10, Αθανασίου 15(14ρ.), Ζαχαριάδης 4(8ρ.), Τσαγκάρης 5, Κοντογιάννης 4(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.