04/02/2023
Couvaliers 8 18 23 15 - 64 -
Ραμολιμέντα 20 16 10 20 - 66 -

Πήραν τη ματσάρα τα Ραμολιμέντα!

Σε ένα παιχνίδι που πραγματικά κανείς δεν ήθελε να τελειώσει, τα Ραμολιμέντα ήταν εκείνα που τελικά έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς επικράτησαν δύσκολα των Couvaliers με 64-66. Τα Ραμολιμέντα άντεξαν την πίεση των αντιπάλων τους και με ψυχραιμία στο τέλος κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί νικών τους και να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 12-2. Οι Couvaliers από την άλλη το πάλεψαν μέχρι τελευταία στιγμή, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάτι από το συγκεκριμένο ματς και έτσι πλέον μετρούν 4 ήττες και 9 νίκες.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Τσούτης μπήκε «ζεστός», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 1-9, με τρεις σερί δικές του εύστοχες εκτελέσεις πίσω από τα 6,75. Ράλλης και Μπονώρης «χτύπησαν» στη συνέχεια για τα Ραμολιμέντα, ενώ ο Τσούτης με νέο τρίποντο έγραψε το 4-16. Στο πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα των Couvaliers δεν ήταν καλή, με τον Χριστοδούλου να μειώνει σε 8-20 το οποίο έμεινε ως το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πάνος έπαιρνε όλο και περισσότερες προσπάθειες, ήταν πιο εύστοχος και κάπως έτσι οι Couvaliers έφεραν το ματς στο -9 (19-28). Τα Ραμολιμέντα, ωστόσο, ξέφυγαν και πάλι με τους Χασιώτη, Ράλλη και Μπονώρη να βρίσκουν καλάθια κοντά στη ρακέτα για το 19-34. Ο Πάνος παρέμεινε ο βασικός κίνδυνος για την άμυνα των γηπεδούχων, έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Αθανασόπουλου ο οποίος έκανε το 36-26.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαφώς βελτιωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παρλαβάντζας κρατούσε σε μία απόσταση την ομάδα του με το σκορ στο 33-42. Τότε το πήρε πάνω του ο Πάνος, ο οποίος έκανε εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ και με 10 σερί δικούς του πόντους έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (43-42). Με δύο καλάθια του Καραχρήστου έγινε το 43-46, αλλά ο Πάνος «μίλησε» τελευταίος από το τρίποντο και με δύο εύστοχες προσπάθειες έγραψε το 49-46, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε «χέρια» συνεχώς. Τα Ραμολιμέντα κατάφεραν να «χτίσουν» μία μικρή διαφορά 6 πόντων, με τον Ράλλη να κάνει το 54-60. Μάλιστα αργότερα βρέθηκαν ακόμα και στο +8 με το σκορ στο 56-64. Σε εκείνο το σημείο οι Couvaliers πίεσαν σε όλο το γήπεδο, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν για να μειώσουν σε 61-64, με τον Πάνο να έχει βρει πλέον συμπαραστάτη τον Κούκη. Λίγο πριν το φινάλε ο Παρλαβάντζας με «κρύο αίμα» ευστόχησε στις δύο βολές του για το 61-66, ενώ το τρίποντο του Πάνου έφερε το σκορ στο 64-66. Στη συνέχεια ο Παρλαβάντζας έκανε 0/2 από την γραμμή των βολών, όμως με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι οι Couvaliers δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι και έτσι τα Ραμολιμέντα πανηγύρισαν τη νίκη με 64-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραχρήστος με 21 πόντους, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι. Από τους Couvaliers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κωνσταντίνος Πάνος ο οποίος πέτυχε 41 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, κατέβασε 6 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα.

Οι Couvaliers είχαν 11/34 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 12/19 βολές, 34 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Παράλληλα είχαν 10 κλεψίματα και 8 λάθη. Τα Ραμολιμέντα μέτρησαν 21/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/24 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Couvaliers (Καζάνης): Κούκης 6, Χαρίτος, Αθανασόπουλος 8(3ρ.), Τσιρδήμος, Πολίτης 2(10ρ.), Καζάνης, Χριστοδούλου 7(7ρ.), Πάνος 41(6ρ.)

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Καραχρήστος 21(8ρ.), Θεοχαρίδης, Τσαφαντάκης 2(3ρ.), Παρλαβάντζας 14(5ρ.), Τσούτης 12(5ρ.), Χασιώτης 2(1ρ.), Μάρκου, Μπονώρης 4(3ρ.), Δεδεμάδης, Ράλλης 9(3ρ.), Ποσταλής, Γουριώτης 2

Τι μας άρεσε: Το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.