30/01/2024
Tsouvalia 12 20 14 16 - 62 -
Bulldogs 9 17 19 9 - 54 -

Πήραν τη νίκη κάλυψαν και τη διαφορά τα Tsouvalia!

Τα πληρέστατα Τσουβάλια πατούσαν καλύτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Χατζησωκράτη να ηγείται με 4 πόντους, προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους. Τα Μπουλντόγκς που έπρεπε να ζήσουν μέσα από τις πολλές απουσίες τους, είχαν για κορυφαίο τον Δημητρακόπουλο με 5 και μείωσαν στο φινάλε σε 12 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Τσουβάλια με το δίδυμο Καλαντζή και Χατζησωκράτη να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία και τον Παπαντώνη να σκοράρει δύο φορές από τα 6.75, ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό, με τα Bulldogs να αντιδρούν στη συνέχεια με το δίδυμο Λούβαρη - Γεωργόπουλου να βάζουν από 5 έκαστος, για το 32-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Πορτοκαλί να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Δημητρακόπουλο(6), Anthony(6) και Λούβαρη(5), πλησίασαν στον πόντο(46-45). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Τσουβάλια που δέχονταν πολύ εύκολους πόντους στην άμυνα, κράτησαν την πρωτοπορία χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια τον Παπαντώνη(2) και Καλαντζή.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με οδηγό τον Κολιατσίδη με 6 πόντους, ξέφυγαν με 46 – 52. Στη συνέχεια τα Τσουβάλια επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους, το γήπεδο κατηφόρισε, με τους Μπλε να παίρνουν νίκη και διαφορά!Ο Χατζησωκράτης ήταν εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση με 4 πόντους, ο Κοτσιλίνης πυροβόλησε από την περιφέρεια και ο Παπαντώνης πήρε τη σκυτάλη στο τελευταίο τρίλεπτο με 7 συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 62 – 54.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καλαντζής με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κομνηνός Λούβαρης με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Τα Τσουβάλια είχαν 15 / 41 δίποντα, 7 / 20 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Τα Bulldogs είχαν 17 / 49 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλύβας 2, Τσουροπλής, Χατζησωκράτης 13, Κυριακίδης, Παπαντώνης 19, Κοτσιλίνης 5(8ρ.), Καρδαράς 2, Καλαντζής 19(10ρ.), Ανδρικόπουλος 2.

Bulldogs(Δημητρακόπουλος): Anthony 9, Γαλάνης, Γεωργόπουλος 5, Δημητρακόπουλος 13, Κολιατσίδης 11, Λαζανάκης 4, Λούβαρης 12(16ρ.).