02/10/2023
Salo Nics 21 21 24 6 - 72 -
Manchester United BC 10 23 10 15 - 58 -

Πήραν την νίκη οι Salo Nics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκόρ από νωρίς στο παιχνίδι με τις προσπάθειες του Δημητρίου και του Θωμά Τέντσου, όμως η Manchester United Bc δεν άργησε να βρεί λύσεις στην επίθεση και να απαντήσει με τα καλάθια του Χριστοφίδη και του Μανδάνη κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το 21-10 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στη  δεύτερη περίοδο η Manchester United BC ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με τον Καρακώστα και τον Ζιώγα να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Salo Nics με τις όμορφες συνεργασίες του Θανάση Τέντσου, του Δημητριάδη και του Θωμά Τέντσου κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 42-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Salo Nics μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Τέγο, τον Πούλιο και τον Θανάση Τέντσο να έχουν βρεί ρυθμό πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Η Manchester United BC προσπάθησε να απαντήσει με τον Μανδάνη, τον Χριστφίδη και τον Ζιώγα, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια με αποτέλεσμα ναβρεθούν πίσω στο σκορ με 66-43.

Στην τεταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Manchester United BC να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει την διαφορά με τον Καρακώστα, τον Παρμάκη και τον Μανδάνη να ανεβάζουν στροφές, όμως οι Salo Nics με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 72-58.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θωμάς Τέντσος με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για την Manchester United BC ξεχώρισε ο Δημήτρης Μανδάνης με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τσούγκας, Τάσσιος 4, Στεργιόγλου 2, Συνδικιώτης 2, Δημητριάδης 6, Καρακίτσας 4, Δημητρίου 13, Πούλιος 4, Τέγος 5(1), Θ. Τέντσος 22(3), Α. Τέντσος 10(2).

Manchester United BC: Καρακώστας 7(1), Χριστοφίδης 12, Βασιλειάδης, Αφεντουλίδης, Ζιώγας 12, Παρμάκης 4, Μανδάνης 17(3), Μανταρλής, Δήμου 3, Παληογιάννης 3.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Salo Nics.