01/10/2021
Reptors 19 18 19 16 - 72 -
Black Panthers 4 4 10 20 - 38 -

Πήραν την διαφορά και περιμένουν οι Rapetors!

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου είναι οι Rapetors, καθώς επικράτησαν εύκολα των Black Panthers με 72-38 για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα πάρουν το εισιτήριο για τους 72!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Rapetors στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Κωνσταντίνου Παπαγεωργίου, 4 του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου και 3 του Πατσουράκη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-4. Ο Τηλέμαχος Καββαδίας και ο Παυλίδης ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 9 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και 6 του Παύλου Κορρέ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 29 πόντων, 37-8. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε και στην δεύτερη περίοδο οι Black Panthers, με τους Κώστα Καββαδία και Παυλίδη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Rapetors να κλειδώνουν τη νίκη, αφού με 4 νέους πόντους του Βαγγέλη Κορρέ, 3 του Παύλου Κορρέ και τρίποντα των Σακελλαρόπουλου – Αλέξανδρου Παπαγεωργίου, έφτασαν την διαφορά στους 38, 56-18. Το δίδυμο Παυλίδη – Ζαχαριάδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των “Πάνθηρων” σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 56-18!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι Rapetors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-38, μετά από 6 πόντους του Κωνσταντίνου Παπαγεωργίου, 5 του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου και τριποντάκι του Σακελλαρόπουλου. Για τους Black Panthers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κώστας Καββαδίας (5π), Ζαχαριάδης (4π), Παυλίδης (4π) και Τηλέμαχος Καββαδίας (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 23/50 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 14/47 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 21 λάθη.

Κορυφαίος των Rapetors ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου με 17 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Τσαβδαρίδης με 6, έχοντας 0/1 βολή, 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Rapetors (Πατσουράκης): Αντωνόπουλος, Παπαγεωργίου Α. 14 (3), Πατσουράκης 7, Κορρές Β. 13 (1), Μπακάκος 2, Σακελλαρόπουλος 8 (2), Παπαγεωργίου Κ. 17, Κορρές Π. 11

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Κουλούρης, Παυλίδης 10, Τσαβδαρίδης 6, Ρήγας, Καββαδίας Τ. 5 (1), Τσαλαφούτας 2, Ζαχαριάδης 8 (1), Μαυράκης, Καββαδίας Κ. 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Rapetors και η ενέργεια που έβγαλαν!