10/07/2021
Brokers 8 20 18 19 - 66 -
Salonica Old Stars 12 14 17 10 - 53 -

Πήραν την νίκη οι Brokers!

Μπήκαν νευρικά στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες κάνοντας συνολικά 15 λάθη στην επίθεση. Ο Τσιρνικίδης με τρείς πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας των Brokers, έχοντας σημαντική βοήθεια από τους Μαυρομανώλη και Κολοκοτρώνη. Για τους Old Stars ο Αλεξιάδης ξεκίνησε ζεστός πετυχαίνοντας εννέα πόντους σχηματίζοντας το 8-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και πέτυχαν κάποια εύκολα καλάθια. Ο Βλάχος με εφτά πόντους ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι και μαζί με τον Αντώνη Κολοκοτρώνη έδωσαν το προβάδισμα στους Brokers. Ο Ψαρόπουλος με εφτά πόντους προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ τους Old Stars. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 29-26.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά με τους Ματούλα, Καραμανώλη και Αλεξιάδη. Όμως οι Brokers είχαν απαντήσεις με τον Τσιρνικίδη να πετυχαίνει οχτώ συνεχόμενους πόντους και τον Πεχλιβάνη να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο για να διαμορφωθεί το 47-43.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και αύξησαν την διαφορά τους στο παιχνίδι με τον Σταύρο Κολοκοτρώνη και τον Βλάχο. Οι Old Stars βασίστηκαν επιθετικά στον Θανάση Βλάχο και τον Ποτουρίδη. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 66-53.

Brokers: Κολοκοτρώνης Σταύρος 13 (7ρ., 4κλ.), Τσιρνικίδης 18 (3τρ., 2κλ.), Κολοκοτρώνης Αντώνης 6 (1τρ.), Μοσχάκης 4 (1τρ.), Ζαφείρης 2, Κρητικόπουλος 0, Πεχλιβάνης 6 (2τρ.), Χωρινός 2 (10ρ.), Βλάχος Τάσος 13 (1τρ., 2κλ.), Μαυρομανώλης 2 (2κλ.), Φιλίππου 0

Old Stars Salonica: Λαθουράκης 0, Περατικός 0, Γούναρης 0, Καραμανώλης 5 (1τρ.), Ποτουρίδης 3 (1τρ.), Μπαντής 0, Ψαρόπουλος 9 (2τρ., 5ρ.), Ματούλας 11 (1τρ., 11ρ., 4κλ.), Μπουλγουράνος 11 (7ρ., 1μπ.), Αλεξιάδης 14 (6ρ., 3κλ.), Βλάχος Θανάσης 0, Μαστρογιάννης 0

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες στην άμυνα, καθώς είχαμε συνολικά 21 κλεψίματα και από τις δύο ομάδες.