06/07/2021
Lockers 12 19 22 18 - 71 -
Windy Bulls 10 8 11 15 - 44 -

Πήραν την νίκη οι Lockers!

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο χωρίς να μπορεί κάποια ομάδα να δημιουργήσει ένα ασφαλές προβάδισμα. Οι Lockers ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια της περιόδου με τον Λυπιρίδη και τον Αλεξιάδη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, όμως οι Windy Bulls με τον εξαιρετικό για ακόμα ένα παιχνίδι Χαιρόπουλο (εφτά πόντοι) μείωσε στο 12-10.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στα πρώτα έξι λεπτά με τους Γιώγιο και Λυπιρίδη να δίνουν σημαντικές βοήθειες στην ομάδα τους για το 24-18. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και στα τελευταία τέσσερα λεπτά με ένα σερί 8-0 διαμόρφωσαν το 31-18.

Οι Lockers μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά. Ο Γιώγιος ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας έξι πόντους και μαζεύοντας πολλά αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ και είχε σημαντική βοήθεια από τον Τσουματίδη, ο οποίος πέτυχε εφτά πόντους με ένα μεγάλο τρίποντο. Οι Windy Bulls προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Χαιρόπουλο να σημειώνει πέντε πόντους και τον Δαγκλή να πετυχαίνει τέσσερις πόντους για το 53-29.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε και για τις δύο ομάδες. Ο Λυπιρίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του σε αυτή την περίοδο με έξι πόντους, με τον Αλεξιάδη και τον Σιώπη να ακολουθούν με τέσσερις πόντους. Για τους Windy Bulls ο Καμπέρης ήταν μία ομάδα μόνος του και με 10 πόντους διαμόρφωσε το τελικό 71-44.

Lockers: Κατσουδάκης 8 (7ρ.,2κλ.), Σιώπης 4, Γιώγιος 9 (8ρ.), Αλεξιάδης 9 (2κλ., 2μπ.), Μυγδανάλευρος 2, Κεχαγιάς 2, Ταχτσίδης 4 (6ρ.), Καντζαρίδης 4, Τσουματίδης 9 (1τρ.), Λυπιρίδης 20 (2τρ.)

Windy Bulls: Δαγκλής 7, Πρεβενάς 0, Δημητριάδης 7,, Κιοτέογλου 0, Ποζίνης 1, Καμπέρης 11 (2τρ., 14ρ., 2κλ, 1μπ.), Μπαργιώτης 1, Χαιρόπουλος 16, Τσεπνίδης 1

Τι μας άρεσε: Ο Λυπιρίδης ήταν ασταμάτητος πετυχε 20 πόντους με δύο τρίποντα οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη,