02/03/2023
Spacers 10 11 13 14 - 48 -
Puebla BC 15 23 8 17 - 63 -

Πήραν την νίκη παρά τις απουσίες οι Puebla!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Puebla και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καριοφύλλη να ξεκινάει ζεστός και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Spacers απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Τζίγκα να διαμορφώνουν το 10-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Puebla ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Καριοφύλλη και του Χασεκίδη. Οι Spacers βρήκαν λύσεις με τον Τζιοβάρα να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 21-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Spacers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους, μειώνοντας την διαφορά με τον Τζιοβάρα να είναι μόνιμη απειλή για τους αντιπάλους. Οι Puebla βρήκαν σκορ με τον Καριοφύλλη στο πόστ, όμως η κούραση δεν τους επέτρεψε να γίνουν ανταγωνιστικοί και με αυτό τον τρόπο είδαν την διαφορά τους να μειώνεται στο 34-46.

Η αντεπίθεση των Spacers συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Τζιοβάρα, τον Τζίγκα και τον Μαρίνη να έχουν ανεβάσει την απόδοση τους, όμως η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Puebla κράτησαν την συγκέντρωση τους και καθάρισαν τον παιχνίδι με τον Καριοφύλλη και τον Λαπαρίδη παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 48-63.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με ένα εντυπωσιακό double double με 42 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Βασίλης Τζιοβάρας με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Spacers: Μαρίνης 4, Κωνσταντινίδης 2, Τζίγκας 15(2), Αθανασιάδης 2, Μασμανίδης, Τζιοβάρας 25(2), Ραφαηλίδης, Μυγδάκος.

Puebla: Πάχτας, Αλεξανδρίδης 2, Χασεκίδης 14(1), Καριοφύλλης 42(5), Λαπαρίδης 5.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Νεκτάριου Καριοφύλλη.