24/10/2023
Kamptzida lizards 7 17 18 23 - 65 -
Cartel BC 17 20 15 16 - 68 -

Πήραν την νίκη στο ντέρμπι οι Cartel BC!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι Cartel BC κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κυριαρχήσουν με επιμέρους σκορ 7-17. Οι αγώνας εξελίσσονταν σε μια σκληρή αναμέτρηση, με την ομάδα των Cartel BC  να καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να παρέχει συναρπαστικό μπάσκετ, με τους Cartel BC να αυξάνουν το προβάδισμά τους και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με σκορ 24-37.Το στυλ παιχνιδιού σε αυτή τη δεύτερη περίοδο άλλαξε. Γρήγορες επιθέσεις εκατέρωθεν και αρκετά υψηλό το επιμέρους σκορ σε αυτή τη περίοδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε περισσότερες ανατροπές, καθώς οι Kamptzida Lizards  προσπάθησαν να επανέλθουν για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι Cartel BC κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 42-52. Αλλά οι Kamptzida Lizards είχαν ξανά μπει για τα καλά στο παιχνίδι με Λίγκο και Ζαγαρτζιλή να πρωταγωνιστούν.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο συναρπαστικό με ανατροπές και εντυπωσιακές φάσεις. Οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να πραγματοποιήσουν εντυπωσιακή επιστροφή, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το προβάδισμα, έφτασαν σε σημείο να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και να προηγηθούν αλλά οι Cartel BC έδειξαν χαρακτήρα και εν τέλει κατάφεραν να φύγουν με την νίκη έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα.

Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Δαλπάς Κωνσταντίνος ο οποίος άγγιξε το Double Double βάζοντας 20 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής από τους Kamptzida Lizards είναι ο Αρβανίτης Φώτιος ο οποίος πέτυχε Double Double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Kamptzida Lizards: Αρβανίτης 10, Ζαγαρτζιλής 17(5), Καρακίτσιος 5, Κουκούλης 2, Λίγκος 20(4), Μουρατίδης, Μπαλέκας, Μπαχτσιαβάνης 3, Πατίκας 2, Τσερέλης 6(1)

Cartel BC: Αποστολίδης 24(3), Βαλιάσης 2, Γεωργιάδης 2, Δαλπάς 20(3), Ζωγράφος 15, Χατζηνικολάου, Χορόζογλου 5