09/10/2019
Most Wanted 4 11 14 7 - 36 -
Ναυαγοί 28 7 13 19 - 67 -

Πήραν την πρόκριση οι Ναυαγοί!

Οι Ναυαγοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Most Wanted και πήραν μια εύκολη νίκη με 67-36.

Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Κουτσουρή μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Έτσι, με ένα τρομακτικό 28-4 σερί, έδειξε από την αρχή πόσο ήθελε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. O Αθανασίου έβαλε 8 πόντους για τους «κίτρινους», ενώ για την παρέα του Στάντζου, 3 έβαλε ο Καραμασιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι Ναυαγοί χαλάρωσαν και ο Καραμασιώτης πυροβολούσε από την περιφέρεια. Έτσι, οι Most Wanted κατάφεραν να μειώσουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 35-15. Για τους Ναυαγούς, 3 πόντους έβαλε ο Ζορμπάς.

Οι Most Wanted και στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν καλύτερα, με τον Μητρόπουλο να σημειώνει 8 πόντους με 2 τρίποντα, ωστόσο η ομάδα του δεν κατάφερε να μειώσει πολύ την διαφορά χάρις στους Αθανασίου και Παπακυριακού που έβαλαν κρίσιμα καλάθια. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 48-29.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Most Wanted, θύμισαν τον κακό εαυτό που είχαν και στην πρώτη. Με κακή άμυνα, αλλά και επιθέσεις, δέχτηκαν πάλι ένα επιμέρους 19-7 σερί και γνώρισαν την ήττα-αποκλεισμό με 67-36 από τους σαφώς πιο έτοιμους Ναυαγούς, οι οποίοι συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Αθανασίου με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Most Wanted είχαν 12/57 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 6/12 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 24/61 εντός πεδιάς, 9/33 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές τη μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

Most Wanted (Στάντζος): Καραμασιώτης 13, Κότσιρας 2, Κουσάκης 2, Πίκουλης 4, Μητρόπουλος 8, Γεωργακάς 1, Μιτζέλος 4, Λομβαρδάς, Ζαμπάρας, Κρινής 2

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 8, Χατζηιωσήφ, Παπακυριακού 6, Αθανασίου 12, Καραμποΐκης, Ψαλιδόπουλος 13, Ζορμπάς 11, Κουτσουρής 13

Τι μας άρεσε: Το μαγικό πρώτο δεκάλεπτο των Ναυαγών!