26/01/2024
Athens Pistols 13 18 15 13 - 58 -
Σοποτό B.C. 8 12 19 14 - 53 -

Πήραν την ρεβάνς οι Pistols!

Νίκη-οξυγόνο-πήραν οι Athens Pistols για την 14η αγωνιστική της Winter Master League καθώς επικράτησαν με 58-53 των Σοποτό BC στο κλειστό του Περιστερίου παίρνοντας μια «άτυπη» ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Πίστολς, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη που θα τους βοηθούσε στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.Έτσι, με τρίποντα του David και του Ανδρικόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistols συνέχισαν τις υψηλές «πτήσεις» και με επιθετικό ξέσπασμα αλλά και τον Κόκκαλη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, πήραν προβάδισμα 9 πόντων (23-14) 5:58 πριν την ανάπαυλα. Το Σοποτό δεν πτοήθηκε, ωστόσο τελείωσε το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ 31-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, καθώς το Σοποτό με σερί 5-0 επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς. Ο Γκόλιας με 10 πόντους και ο Σοφιανόπουλος με 9 ήταν οι πρωταγωνιστές για το Σοποτό οι οποίοι με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας πίσω μόνο 6 πόντους(45-39).

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου το Σοποτό μπήκε αποφασισμένο για την ανατροπή και με τον Ψαλιδόπουλο να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων, έριξε τη διαφορά στους τρεις(45-42).Σε αυτό το σημείο οι Pistols αντέδρασαν και με ξέσπασμα ανέβασαν τη διαφορά στους έντεκα(53-42) 5:36 πριν τη λήξη του παιχνιδιού με τους Πατρώνη και Κόκκαλη να ναι οι κύριοι εκφραστές του σερί.Το Σοποτό, όμως, επέστρεψε για μια ακόμη φορά στο παιχνίδι,(55-52) ενώ μάλιστα είχε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή και να προσπεράσει στο σκορ,όμως η αστοχία και η άμυνα των Pistols δεν τους το επέτρεψε. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, οι άμυνες και η εκατέρωθεν αστοχία οδήγησαν στο τελικό 58-53 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Betsson MVP για τους νικητές ήταν ο Κόκκαλης με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ συμπλήρωσε τη στατιστική του με 1 ασίστ,2 κλεψίματα και 1 λάθος. Πολυτιμότερος του Σοποτό ήταν ο Ψαλιδόπουλος που σημείωσε 9 πόντους ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ,2 ασίστ,2 κλεψίματα αλλά και 2 λάθη.

Οι Pistols ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 19/44 δίποντα,5/23 τρίποντα,5/11 βολές ενώ κατέβασαν ακόμη 47 ριμπάουντ, είχαν 13 ασίστ,7 κλεψίματα αλλά και 13 λάθη.

Το Σοποτό είχε 9/30 δίποντα,6/27 τρίποντα,35 ριμπάουντ, 17/23 βολές ενώ είχε ακόμα 11 ασίστ,8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Athens Pistols: Arroyo, David 10, Ανδρικόπουλος 5, Βρυώνης 4, Καραγιώργης 7, Καρνάβας 8, Κόκκαλης 14, Μανώλης, Πατρώνης 5, Ρήγας, Σαμουήλ 3

Σοποτό BC:Γκολιας 10, Ιωάννου 2, Καρατζάς 7, Λουρίδας 2, Σκαμνάκης 12, Σοφιανόπουλος 9, Τοπουζογλου 2, Ψαλιδόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες επιστροφές από το Σοποτό στη διεκδίκηση του ματς.