20/03/2022
Basket Maniacs 15 4 5 8 - 32 -
ThunderDogs 19 23 14 17 - 73 -

Πήραν την ρεβάνς οι ThunderDogs!

Το αίμα τους πίσω πήραν χθες από τους Basket Maniacs οι ThunderDogs για την ήττα του πρώτου γύρου με 79-47, καθώς για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν εύκολα με 32-73 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της δεύτερης θέσης!

Με τον Σεφέρη να πετυχαίνει 9 πόντους και τους Τσιρίγκα – Πέππα να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας, οι ThunderDogs προηγήθηκαν με 15-19 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Κεραμάρης με 8 πόντους, ο Σπύρος Στασινόπουλος με 4 και ο Δημητριάδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Παπαγεωργίου έσφιξε την άμυνά της και με 6 νέους πόντους του Σεφέρη, δύο τρίποντα του Πίνα και ένα του Σαραντάκου, εζφξσε διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 19-42. Δεν μπόρεσαν οι Basket Maniacs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Σπύρο Στασινόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Πέππα και τρίποντα των Παπαγεωργίου, Πίνα και Τσιρίγκα, οι ThunderDogs έφτασαν στο +32, 24-56. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό οι Basket Maniacs, με τον Καλαμιώτη να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Κεραμάρη 2. Σκορ τρίτης περιόδου 24-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Τριποντόσκυλα κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 32-73, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λαδόπουλου, Πέππα, Παπαγεωργίου, Σεφέρη και Πίνα. Για τους “Μανιακούς” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κεραμάρης, Σπύρος Στασινόπουλος και Καλαμιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 9/35 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 11/19 βολές, 22/43 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 15 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των ThunderDogs ο Πέππας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Στασινόπουλος Γ., Καλαμιώτης 6, Κεραμάρης 15 (2), Δημητριάδης 3 (1), Στασινόπουλος Σ. 8, Σασσάς

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 5 (1), Σεφέρης 19, Πέππας 15, Λαδόπουλος 6, Πίνας 11 (3), Παπαγεωργίου 7 (1), Τσιρίγκας 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν οι ThunderDogs, βγάζοντας ωραίες φάσεις ανά διαστήματα!