29/01/2024
Anatolians Jazz 11 17 9 21 - 58 -
Agxialos Legends 26 8 19 14 - 67 -

Πήραν το ντέρμπι και την πρόκριση οι Agxialos Legends!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι Agxialos Legends εντυπωσίασαν με μια συναρπαστική εμφάνιση. Οι παίχτες της ομάδας, με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Καραγκιαούρη, Γιαγκόπουλο, και Μιχέλη, κατάφεραν να καταλάβουν τον έλεγχο του αγώνα έναντι των νοθρών σε αυτή την πρώτη περίοδο Anatolians Jazz. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Agxialos Legends να οδηγούν με 11-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να αποκαταστήσουν την ισορροπία, αλλά η αντίστασή τους αντιμετωπίστηκε με αποφασιστικότητα από τους Agxialos Legends. Οι παίχτες των Anatolians Jazz, με επικεφαλής τους Μπαντή και Παρισάκη, προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο τους κάτι που εν μέρη το κατάφεραν, αλλά η ομάδα των Agxialos Legends συνέχιζε να επικρατεί. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 28-34 υπέρ των Agxialos Legends.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Agxialos Legends συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους. Οι Καραγκιαούρης, Μιχέλης και Γιαγκόπουλος συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις εκπληκτικές επιδόσεις τους. Η άμυνα των Anatolians Jazz έπεφτε αντιμέτωπη με τη δυναμική επίθεση των Agxialos Legends, με το σκορ να ανεβαίνει στο 37-53.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Anatolians Jazz ήταν αυτοί που προσπάθησαν μέσω των Μπαντή, Παρισάκη και Οδοντίδη να ξανά μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά οι Agxialos Legends έδειξαν σωστά αντανακλαστικά έβγαλαν σκληράδα και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν την νίκη με 58-67 έναντι των αξιόμαχων Anatolians Jazz.

MVP του αγώνα είναι ο Γεώργιος Καραγκιαούρης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ άξιος αναφοράς για τους Anatolians Jazz είναι ο Γεώργιος Μπαντής ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αλεξάκης 5, ΑλεξιάδηςΣ. 2, ΑλεξιάδηςΑντ. 4, Μπαντής 18(1), Οδοντίδης 10, Παρισάκης 10, Χατζηεμμανουήλ 6, Χατζόπουλος 3

Agxialos Legends: Γαλής 10(3), Γιαγκόπουλος 15(5), Ιωαννίδης 2, Καραγκιαούρης 17, Μιχέλης 15(1), Παπαγεωργίου, Παράσχος 4(1), Πρωτογερόπουλος 4