11/12/2023
Sky is the limit 9 16 16 7 - 48 -
Thessaloniki Avispas 10 13 18 11 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι οι Thessaloniki Avispas!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα. Οι παίχτες των δύο ομάδων, με εξαιρετική απόδοση, αντάλλαξαν καλάθια σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με σκορ 9-10 υπέρ των Thessaloniki Avispas. Οι Τσάνης και Καφάσης Πέτρος για τους Sky is the limit και οι Μουταφίδης και Διαμαντής για τους Thessaloniki Avispas έδωσαν τον τόνο για μια αναμέτρηση γεμάτη ενέργεια και συναισθηματική ένταση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sky is the limit πραγματοποίησαν εντυπωσιακή ανατροπή. Οι Τσάνης και Καριοφύλλης επέδειξαν την εμπειρία τους, οδηγώντας την ομάδα τους σε εξαιρετικές επιθέσεις. Με μια στιγμή έντασης και αποφασιστικότητας, οι Sky is the limit προηγήθηκαν στο σκορ με 25-23, ανατρέποντας την προηγούμενη κατάσταση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος όπου και οι δύο ομάδες επέδειξαν την τακτική τους και την επιθετική τους διάθεση. Οι Thessaloniki Avispas, υπό την καθοδήγηση των Μουταφίδη και Διαμαντή, διατήρησαν τον έλεγχο και κατάφεραν να σβήσουν το προβάδισμα των Sky is the limit. Μετά το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 41-41 με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ένταση έφτασε στο αποκορύφωμά της. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και η νίκη κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι Sky is the limit μένοντας από ενέργεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν ενώ από την άλλη οι Thessaloniki Avispas, με την επιμονή των Μουταφίδη και Διαμαντή, κατάφεραν να πανηγυρίσουν την στενή νίκη με σκορ 48-52.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Ιωάννη Διαμαντή ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 9 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Sky is the limit είναι ο Αναστάσιος Τσάνης ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Sky is the limit: Καλαϊτζής 4, Καρυοφύλλης 7(1), ΚαφάσηςΘ. 2, ΚαφάσηςΠ. 10(1), Κοτζαδάμης 6, Λεφάκης 5(1), Πίτσος, Τσάνης 14

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 9, Ιακωβίδης, Καλλιμάνης, Κώστας 3(1), Μαγούδης 2, ΜαυρίδηςΓ., ΜαυρίδηςΒ. 6,  Μουταφίδης 23(4), Ορλιακλής 2, Σοιλεμεζίδης 4, Στεφάνου, Τζιτζάλης 3