10/12/2023
Young Ballers BC 20 17 11 4 - 52 -
Colombians BC 15 7 16 9 - 47 -

Πήραν το ντέρμπι οι Young Ballers!

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τους Young Ballers να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 20-15 χάρη στα καλάθια των Κολυβάκη, Μουζάκη και Ζορμπάνου. Για τους φιλοξενούμενους ο εξαιρετικός Πασχαλάκης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξαν με τους Κολυβάκη και Στεφανάκο ένα επιμέρους σκορ 17-7, εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (37-22) και έγιναν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους Colombians που συνέχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και να μπαίνουν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Κυριακόπουλο και άξιους συμπαραστάτες τους Καλαντζάκη και Πασχαλάκη, οι Colombians έκαναν την αντεπίθεσή τους και έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι γηπεδούχοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά με τους Καραμπάτση και Ανδρεάδη και επανέφεραν την... τάξη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 48-38.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να επιστρέψουν στο ματς και το κατάφεραν. Με πρωταγωνιστές τους Τακίδη, Πασχαλάκη και Κυριακόπουλο, μείωσαν σε 52-47 και έκαναν τα τελευταία δύο λεπτά δραματικά. Οι Young Ballers που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν καλή άμυνα, άντεξαν στην πίεση και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη που θα τους διατηρήσει ζωντανούς στο... κυνήγι της τετράδας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κολυβάκης με 19 πόντους (3/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/34 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 1/19 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Young Ballers (Στεφανάκος): Ανδρεάδης 7 (1), Αργυρόπουλος 3, Ζορμπάνος 4, Καβαλλάρης 2, Καραμπάτσης 11 (1), Κολυβάκης 19 (3), Κρόκος, Μουζάκης 4, Στεφανάκος 2

Colombians (Ρετουνιώτης): Αντωνίου, Γιαννακόπουλος, Καλαβουρζιώτης 2, Καλαντζάκης 8, Κιούκης, Κυριακόπουλος 6, Πασχαλάκης 19 (1), Ρετουνιώτης, Τακίδης 12

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Colombians και οι σπουδαίες άμυνες των Young Ballers στα τελευταία λεπτά.