26/11/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 19 9 14 15 - 57 -
Flying Circus 15 22 17 10 - 64 -

Πήραν το derby των ισόβαθμων οι Flying Circus!

Γεμάτο από σκορ και ωραίες φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Koloso να στέκεται καλύτερα και να έχει το προβάδισμα με 19 – 15. Ο Καραμπεσύνης με 7 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, με Καραμήτσο και Πετρόπουλο να τον ακολουθούν με 4 έκαστος, ενώ για το Ιπτέμενο Τσίρκο, ο Κάκιας ξεχώρισε με 4, με Σιολή, Πιπιλή και Σωτηρόπουλο να βάζουν από 3.

Οι Circus κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την νωθρότητα και την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων και με ηγέτη τον Δροσόπουλο με 10 πόντους και τον Πιπιλή να βάζει 5 πολύτιμους, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 28-37.Στο στρατόπεδο των Donuts που έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ, διακρίθηκε ο Ρούσσης με 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με μπροστάρη τον Βασιλειάδη με 4 πόντους και τους Καραμπεσύνη, Ρούσση και Πετρόπουλο να σκοράρουν, πλησίασαν στον πόντο(38-39). Οι Circus όχι μόνο δεν λύγισαν σε εκείνο το σημείο,ανέκτησαν και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και με το δίδυμο Αλεξάκη και Σωτηρόπουλο να τους παίρνουν από το χεράκι με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 12.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Kolosos με τον Βασιλειάδη να βγάζει τεράστια ενέργεια,παλεύοντας σε κάθε φάση και βάζοντας κι 7 πόντους, προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας τις απαραίτητες λύσεις με Κάκια(4), Σιολή, Πιπιλή και Σωτηρόπουλο, δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το τελικό 57 – 64.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ανδρέας Πιπιλής με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βασιλειάδης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Kolosos είχε 21/51 δίποντα , 3/17 τρίποντα, 6/17 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Οι Circus είχαν 20/45 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Καραμπεσύνης): Βασιλειάδης 18(13ρ.), Δαλέτζας 1, Καραμήτσος 10(7ρ.), Καραμπεσύνης 10, Πετρόπουλος 11, Ρούσης 7, Τριβέλλας.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 12, Ασημακόπουλος, Δροσόπουλος 17, Κάκιας 10, Μαρίνης, Πιπιλής 17, Σιολής 9, Σωτηρόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών!