14/11/2021
Delicatoi 14 18 24 13 - 69 -
Λεγάμενοι BC 17 18 13 9 - 57 -

Πήραν το ντέρμπι των απουσιών οι Delicatoi!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη πήραν οι Delicatoi στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν την πεντάδα των Λεγάμενων με 69-57 στο κλειστό του Κολωνού!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Λεγάμενους να προηγούνται με 14-17, χάρη σε 7 πόντους του Δημουλιά και δύο τρίποντα του Στάντζου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Γερεουδάκης και Βρακάς με 4 πόντους έκαστος, ενώ 3 είχε ο Σκλάβος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 32-35, έπειτα από 7 νέους πόντους του Θρουβάλα, 4 του Χαϊκάλη και τρίποντα των Δημουλιά – Στάντζου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Delicatoi, με τον Γερεουδάκη να πετυχαίνει 7 πόντους και τους Παπαχαράλαμπους – Σκλάβο να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Delicatoi κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 54-44, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 56-48, μετά από 9 ακόμη πόντους του Γερεουδάκη, 8 του Βρακά και 6 του Παπαχαράλαμπους. Τους Πειραιώτες διατήρησαν όρθιους στην τρίτη περίοδο οι Δασκαλόπουλος και Χαϊκάλης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Στάντζος. Σκορ τρίτης περιόδου 56-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Delicatoi διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σκλάβο (5π) και Γερεουδάκη (4π), έφτασαν στη νίκη με 69-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Λεγάμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 5 πόντοι του Θρουβάλα και οι 4 του Δασκαλόπουλου  δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 26/43 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 14/37 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Κορυφαίος για τους Delicatous ο Γερεουδάκης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 10/18 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Θρουβάλας με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Delicatoi (Αυγουλής): Δούκας, Βρακάς 17 (2), Γερεουδάκης 24 (1), Σκλάβος 13, Παπαχαράλαμπους 14, Αυγουλής 1

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 12 (4), Θρουβάλας 21 (2), Χαϊκάλης 8, Δημουλιάς 5 (1), Δασκαλόπουλος 11

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες παρά τις απουσίες τους!