23/01/2023
Brokers 9 13 16 12 - 50 -
Maccabi Tel Axyn 17 23 7 12 - 59 -

Πήραν το διπλό οι Maccabi Tel Axyn!

Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι οι Maccabi Tel Axyn και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού με τον Βεργίδη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Brokers προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Μαυρομανώλη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια δεν έκανε ε΄κολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 9-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Με πολύ καλή άμυνα κοντά στη ρακέτα έπνιξαν τους αντιπάλους τους και στην επίθεση ανέβασσαν την διαφορά με όμορφες συνεργασίες του Κελέκη και του Καλουπτσόγλου. Οι Brokers απάντησαν άμεσα με μπροστάρη τον Βλάχο, όμως δεν μπόρεσαν να έχουν συνέπεια στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 38-47.

Οι Brokers έδειξαν χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Ψαρρόπουλο να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του. Οι Maccabi Tel Axyn πλήρωσαν την χαλαρότητα τους στην τρίτη περίοδο και είδαν την διαφορά τους να μειώνεται στο 38-47 παρά τις προσπάθειες του Κελέκη.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Βλάχο να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια για την ομάδα του, όμως οι Maccabi Tel Axyn ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με τον Ιωαννίδη να είναι καταιγιστικός διαμορφώνοντας το τελικό 50-59.

MVP του αγώνα αναδύχχθηκε ο Γιώργος Βεργίδης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 βασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναστάσης Βλάχος με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 2, Ζαφείρης 2, Μαυρομανώλης 8(2), Μοσχάκης 3(1), Βλάχος 21(4), Ψαρρόπουλος 14(2).

Maccabi Tel Axyn: Δεμερντζίδης 5(1), Καλουπτσόγλου 13(3), Τερζούδης (1), Ιωαννίδης 11, Κελέκης 10, Βεργίδης 13(3), Ηλιάδης.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες και ο πλουραλισμός στη  επίθεση των Maccabi Tel Axyn.