11/06/2020
Terroristas 5 14 9 11 8 47 -
Indians 9 11 10 9 12 51 -

Πήραν το δώρο των Terroristas οι Super Drunks!

Οι Terroristas είχαν αγκαλιάσει την νίκη, ωστόσο δύο άστοχες βολές του Ζαμπούρα και ένα δύσκολο καλάθι  του Μαρίνη, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου οι Drunks ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 51-47.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες, εξαιτίας και της μεγάλης αποχής που είχαν. Ο Σπύρος Σκενδέρογλου, ήταν αρκετά ζεστός σημειώνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του σε εκείνο το διάστημα. Από την άλλη, οι Terroristas, δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν, με τον Γιώργο Καρδάση να σημειώνει 3 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους Super Drunks να συνεχίζουν να έχουν τα ηνία του ματς, χωρίς ωστόσο να παίρνουν μια διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 20-19, με την ομάδα του Μηνά να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με τον Σκενδέρογλου, να προσθέτει στο ενεργητικό του ακόμα 4 πόντους. Για τους Terroristas, ο Παναγιώτης Κονοφάος, πήρε το όπλο του, σημειώνοντας 5 πόντους με ένα τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Γιάννης Ζήσης, ανέβασε στροφές και με ένα δικό του επιθετικό ρεσιτάλ (σημείωσε τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του), κράτησε τους Drunks μπροστά στο σκορ, με 30-28. Για την παρέα του Κονοφάου, 3 πόντους σημείωσε ο Μαυρίδης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τσιαούσης και Βατικιώτης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Drunks αγχώθηκαν, μιας και είδαν τους Terrostistas να προσπερνούν στο σκορ. Τσιαούσης, Βατικιώτης και Καρδάσης ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Ζαμπούρα και οι Terrostistas προηγήθηκαν με 39-37 10 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ζαμπούρας δεν ήταν ψύχραιμος, κάνοντας το 0/2 από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι Super Drunks μάζεψαν το ριμπάουντ, και χτύπησαν στο ανοικτό γήπεδο με τον Μαρίνη, στέλνοντας το ματς στην παράταση (39-39).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Super Drunks είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με μεγάλα σουτ των Ζήση και Μαρίνη πήραν τελικά την νίκη με 51-47. Για τους Terroristas, 6 πόντους με 2 τρίποντα στην παράταση σημείωσε ο Ζαχαρίας Λίτινας.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Σπύρος Σκενδέρογλου με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 τάπες, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Βατικιώτης με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/64 εντός πεδιάς, 4/12 τρίποντα και 11/25 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι Terroristas είχαν, 18/79 εντός πεδιάς, 5/26 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 6, Κουτούβαλης, Βατικιώτης 4, Τσιαούσης 6, Μπουγάς, Λίτινας 6, Στράτης 3, Ζαμπούρας 7, Κονοφάος 6, Καρδάσης 9.

Super Drunks (Μηνάς): Μαρίνης 15, Παρσόπουλος, Ζήσης 14, Φαραός, Τζόμπρας, Τιγγινάγκας Ν 8, Τιγγινάγκας Α, Μηνάς 2, Μπαϊμπής, Σκενδέρογλου 12, Βαθής.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων!