03/07/2022
Basket Maniacs 15 15 8 14 - 52 -
Δαλάι Κλάμα 13 12 18 16 - 59 -

Πήραν το μέγιστο οι Δαλάι Κλάμα!

Ένα ικανοποιητικό προβάδισμα 7 πόντων πήραν οι Δαλάι Κλάμα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Summer Development League απέναντι στους Basket Maniacs, καθώς επικράτησαν με 52-59, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με 6 παίχτες!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Basket Maniacs να προηγούνται με 15-13, αν και έχαναν με 0-7, έπειτα από 7 πόντους του Κεραμάρη και 4 του Negrin. Ο Ντεμελής με 5 πόντους και οι Φλαμπούρης – Γουρνάς με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Negrin και τρίποντο του Στενάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 30-25. Τους Δαλάι Κλάμα κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Τσιάρας και Ντεμελής με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρελάκου έσφιξε την άμυνά του και με δύο τρίποντα του Ντεμελή (το ένα πίσω από το κέντρο στο τέλος της περιόδου), 4 πόντους του Τσιάρα και 4 του Γούρνα, επέστρεψε από το 35-28 και προσπέρασε με 38-43! Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τους Κεραμάρη και Negrin να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 38-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 38-47, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 52-59, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φλαμπούρη, Τσιάρα, Μπαλατσού, Μπέη και Γουρνά. Για τους “Μανιακούς” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κεραμάρης με 7 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 15/44 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 16/49 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Φλαμπούρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 5/13 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 16 (3), Μανούρης 2, Καλαμιώτης 8, Κεραμάρης 19 (2), Δημητριάδης 2, Στενάκης 5 (1)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 14 (1), Γουρνάς 10, Μπέης 4, Ντεμελής 14 (4), Φλαμπούρης 14, Μπαλατσός 3

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες παρά τις απουσίες τους!