11/12/2023
San Agrinio Engineers 10 9 18 11 - 48 -
Agrinio Cava Beers 11 10 16 7 - 44 -

Πήραν το ντέρμπι οι San Agrinio Engineers

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 6 - 0, όμως οι Cava Beers στη συνέχεια βρήκαν λύσεις στην άμυνα, ήταν λίγο καλύτεροι στην επίθεση και με τρίποντο του Αραχωβίτη στο φινάλε της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με διαφορά ενός πόντου.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Engineers να προηγούνται με 6, αλλά στη συνέχεια να μη βρίσκουν επιθετικές λύσεις και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους +2.

Με σερί 7 - 0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9, όμως οι Engineers "ροκάνισαν" τη διαφορά και έφτασαν στην ισοπαλία στο 30ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Cava Beers προηγήθηκαν με 44 - 43, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 5 - 0 πήραν τη νίκη στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος που σημείωσε 22 πόντους.
Για τους Cava Beers ο Πέτρος Καλλιακμάνης ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και ακολούθησε ο Γιώργος Διαμάντης με 10.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τη μεγάλη αστοχία τους έχοντας μεγαλύτερο ποσοστό το 40% στις βολές και να φτάσουν στο ροζ φύλλο.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες στοίχισαν στους Cava Beers που είχαν μεγάλα κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Κάκος, Κολτσίδας 4, Παπαγαλάνης 5, Παπαθανασίου, Πέτσας 5(1), Πρέζας, Σμύρης 6, Τάγκας 6(2), Τασόπουλος 22(3).

AGRINIO CAVA BEERS (Ακύλας Φραγγελάκης): Αραχωβίτης 6(2), Διαμάντης 10(2), Καλλιακμάνης 17, Ρέντζιος 5(1), Τριμπόνης, Φραγγελάκης, Χαϊδής 6.