41
Kasonic Beers 14 7 3 13 - 37 -
Aces 13 8 13 7 - 41 -

Πήραν το ντέρμπι οι Aces!

Στο Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Aces πέτυχαν την έβδομη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς νίκησαν τους Kasonic Beers με 37-41  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Άγγελο Γιαζιτζόγλου , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , βοήθησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με οχτώ αναπάντητους πόντους  , 0-8 , οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν σε θέση οδηγού , 11-10 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 3-1 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων ,14-11 . Πρώτο σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιαζιτζόγλου με 5 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Προσηλιακός είχε 6 .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού οι Beers αύξησαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους , 17-13, οι Aces αντέδρασαν και προσπέρασαν με έναν , 17-18 , με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 21-21  . Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Στεργιόπουλος και Τσουτσουράκης με 3 πόντους , ενώ ο Γιώργος Ζυγούρης είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο ο Στεργιόπουλος και η παρέα του μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δέκα πόντων , 24-34 . Ο Γιαζιτζόγλου σε αυτό το διάστημα πέτυχε 3 πόντους , ενώ ο Γιώργος Ζυγούρης είχε 3 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα άνοιξαν τη ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες στους έντεκα πόντους ,24-35, οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στον έναν  δια χειρός Γιώργου Ζυγούρη ,36-37, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν εν τέλει μια δύσκολη  και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 37-41 .Ο Μπατζάκας  πέτυχε 3 πόντους , ενώ ο Γιώργος Ζυγούρης είχε 6 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 10 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Κόκκαλης  είχε 5 πόντους , 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ   .

Οι Aces  είχαν  15/51 δίποντα , 1/10 τρίποντα , 8/21 βολές , 44 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 12 λάθη , ενώ οι Kasonic Beers  είχε 5/29 δίποντα , 4/27 τρίποντα , 15/25 βολές , 47 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 9 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 12 λάθη .

Kasonic Beers(Θοδωρής Κόκκαλης) : Προσηλιακός 12 , Παπαδόπουλος 3  , Ευάγγελος Ζυγούρης 1 , Γιώργος Ζυγούρης 16 , Παρασκευόπουλος , Γκόνης , Κόκκαλης 5 .

Aces(Αντώνης Μπατζάκας) : Γιαζιτζόγλου 10 , Γιώργος Κοντακιώτης 4 , Ναρεκιάν , Νίκος Κοντακιώτης 2 , Μπατζάκας 7 , Στεργιόπουλος 5 , Τσουτσουράκης 7 , Μπουράζι 2 , Κοζανίδης 2 , Μαραβέλιας 2  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που είχε η αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της .