21/01/2020
Αναλώσιμοι 17 13 8 5 - 43 -
Χαρμάνι Milano 13 8 6 7 - 34 -

Πήραν το ντέρμπι οι Αναλώσιμοι!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν προχθές το βράδυ στο Περιστέρι οι Αναλώσιμοι, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν την Χαρμάνι Μιλάνο με 43-34 και βγήκαν εκτός επικίνδυνης ζώνης!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Αναλώσιμοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 6 πόντους του Χρηστακάκου και 5 του Τάγαρη, βρέθηκαν στο +6, 9-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 17-13. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι 7 πόντοι του Μπιμπλή και το τριποντάκι του Καρέλλου.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τρίποντη βόμβα του Αντωνιάδη, αλλά και βοήθειες των Χρηστακάκου, Μανώλη, Χρονόπουλου και Λιάσκα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-21. Ο Μπιμπλής με 4 πόντους και ο Τάγκας με ένα δίποντο ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι σε εκείνο το σημείο για την Χαρμάνι Μιλάνο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν, ωστόσο οι Αναλώσιμοι συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς, αφού με 4 πόντους του Χρηστακάκου και δίποντα των Τάγαρη – Αντωνιάδη, βρέθηκαν στο +11, 38-27. Ο Μπιμπλής έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του να διατηρήσει όρθια την Χαρμάνι Μιλάνο, σημειώνοντας ακόμη 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο η ομάδα του Νικολόπουλου μπορεί να κόλλησε στην επίθεση, ωστόσο οι βολές των Μανώλη (3π), Χρονόπουλου και Χρηστακάκου τους έφτασαν για το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα με 43-34. Για τους Μιλανέζους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μανούρης και Μπιμπλής με 5 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 14/38 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/20 βολές, 11/42 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος των Αναλώσιμων ο Χρηστακάκος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/9 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 2/10 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορές, έκανε 11 λάθη και είχε 11 μπλοκ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος):  Αντωνιάδης 7 (1), Μανώλης 7, Χρονόπουλος 3, Καστανιάς, Χρηστακάκος 13 (1), Λιάσκας 4, Τάγαρης 9, Νικολόπουλος

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας – Κεφάλα): 1 Τάγκας 2, Φράγκος 2, Riki Riki, Σταυρουλάκης, Μανούρης 8, Μανιάτης, Πυρλής, Τρισμπιώτης 1, Μπομπότης 1, Μπιμπλής 17, Καρέλλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Αναλώσιμοι, παρά το black out στο φινάλε, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη!