20/10/2020
Δαλάι Κλάμα 13 19 8 20 - 60 -
Αγανάκτηση 12 18 11 13 - 54 -

Πήραν το ντέρμπι οι Δαλάι Κλάμα!

Το βραδάκι της Δευτέρας 19 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , οι Δαλάι Κλάμα πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development, επικρατώντας πολύ δύσκολα στο τέλος με 60 – 54 επί της Αγανάκτησης.

Καλό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Αγανάκτηση και με Δρακόπουλο(5), Γ. Σπηλιόπουλο προηγήθηκε 0-7! Στην συνέχεια οι Δαλάι Κλάμα πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Μπέη και βοήθειες από Κρινή, Χατζάκη, Σταματόπουλο και Ντεμελή πήραν προβάδισμα 13 – 12. Δρακόπουλος και Μπέτσης τα υπόλοιπα καλάθια των φιλοξενούμενων.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου η Αγανάκτηση μπήκε και πάλι καλύτερα! Με τρίποντο του Δρακόπουλου, 4 του Μπέτση και βολές του Ψυχογιού ξέφυγε με 14 – 21. Οι πράσινοι δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση και μείωσαν με Μάγο, Θεοδωρακόπουλο και τρίποντο του Ντεμελή (21 –23). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 7 πόντους με Δρακόπουλο(4),Γ. Σπηλιόπουλο και Ψυχογιό, ενώ το σύνολο του Μπουρελάκου , με τον Κρινή να βάζει 5 πόντους και τον Χατζάκη ένα τρίποντο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν οι άμυνες με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά (8– 11.). Οι Δαλάι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τρίποντο του Κρινή και καλάθια από Νικηταρά, Μπαλατσό, ενώ η Αγανάκτηση με 5 του Καραμαλίκη και βοήθειες από Παναγιωτόπουλο, Γ. Σπηλιόπουλο και Ψυχογιό πέρασε μπροστά 40 – 41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αγανάκτηση ξέφυγε στο σκορ με τρία συνεχόμενα καλάθια από Μπέτση, Καραμαλίκη και Σπηλιόπουλο, όμως η άμεση αντίδραση των Δαλάι με πρωταγωνιστή τον Τσιάρα με 12 πόντους τους έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού (55– 47). Η Αγανάκτηση με 3.30 λεπτά να απομένουν για την λήξη κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και με τους Ψυχογιό, Δρακόπουλο, Γ. Σπηλιόπουλο και Καραμαλίκη μείωσαν στον πόντο (55 – 54.). Οι Δαλάι όμως δεν έχασαν την συγκέντρωση τους. Με δύο τεράστια επιθετικά ριμπάουντ του Μπέη, βολές από Κρινή , Ντεμελή και δίποντο κερασάκι στην τούρτα του Κλούτσου, κλείδωσαν τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 60 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Κρινής με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Καραμαλίκης με 7 πόντους , 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Δαλάι είχαν 22/36 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Αγανάκτηση είχε 21/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/21 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Τσιάρας 12 (3ασ.), Κρινής 13(9ρ.), Χατζάκης 5 (6ρ.),Νικηταράς 1, Μπέης 7( 7ρ.), , Ντεμελής 10, Σταματόπουλος 3, Μάγος 2, Κλούτσος 2, Θεοδωρακόπουλος 2 (3ασ.), Μπαλατσός 3 (8ρ.).

Αγανάκτηση(Τσάφος): Μπέτσης 8, Α. Σπηλιόπουλος, Δρακόπουλος 17 (8ρ.), Γ. Σπηλιόπουλος 11 (3ασ.), Βαζούρας, Καραμαλίκης 7 (10ρ.)Παναγιωτόπουλος 2 (7ρ.), Ψυχογιός 9.

Τι μας άρεσε: Η αγωνία που κρατούσε μέχρι τα τελευταία λεπτά για το ποιος θα είναι ο νικητής.