26/06/2020
Peristeri Histons 13 11 15 15 - 54 -
Aladalon 20 6 6 18 - 50 -

Πήραν το ντέρμπι οι Histons!

Στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου αναμετρήθηκαν οι Peristeri Histons με τους Aladalon, στο οποίο κέρδισαν οι πρώτοι με 54-50 και πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκορ. Αν και βρέθηκαν στο ξεκίνημα πίσω με -10, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, ανέβασαν την διαφορά στο +13 και κατάφεραν να νικήσουν πάρα την τελική αντεπίθεση των Aladalon.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Aladalon, καθώς με ευστοχία πίσω από την γραμμή του τριπόντου άνοιξαν την διαφορά και κατάφεραν να την φτάσουν στο +10, 6-16 (8′). Τελικά οι Peristeri Histons αντέδρασαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-20. Ο Δερβεντζής είχε πέντε πόντους και ο Καλαϊτζάκης τέσσερις για τους Άσπρους, ενώ ο Μιχαηλίδης από πλευράς Aladalon πέτυχε εννέα.

Με την άμυνα οδηγό στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Peristeri Histons ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν και ισοφάρισαν 21-21 (16′). Σε εκείνο το σημείο πήραν μπρος οι Aladalon και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου 24-26. Πέντε πόντους είχε ο Καλαϊτζάκης και τέσσερις ο Γιοβάνης για τους Histons, ενώ πέντε πέτυχε ο Βαγγέλης για τους “Κόκκινους”.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Peristeri Histons ανέκτησαν το προβάδισμα με το 31-28 (23′) πρώτη φορά μετά το 2-0 στην αρχή του ματς και δεν το ξαναέχασαν. Μέχρι τα μέσα της περιόδου είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +8, 36-28 (26′), και η λήξη του τους βρήκε μπροστά με 39-32. Ο Γιοβάνης είχε έξι πόντους και ο Μάνος τέσσερις για τους γηπεδούχους, ο Βαγγέλης έβαλε τέσσερις και ο Κτενίδης δύο για τους φιλοξενούμενους.

Στην τέταρτη περίοδο οι Peristeri Histons κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο υπέρ τους, 42-32 (32′) και 47-34 (33′). Όμως οι Aladalon δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με σερί 0-10 και επιμέρους σκορ 2-15 στα επόμενα έξι λεπτά ισοφάρισαν 49-49 (38′). Τελικά με μεγαλύτερη συγκέντρωση στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Peristeri Histons κέρδισαν 54-50 και πιθανόν κλείδωσαν την τρίτη θέση. Έξι πόντους πέτυχε ο Καλαϊτζάκης και τέσσερις ο Πλινθίδης για τους νικητές, ενώ ο Μιχαηλίδης πέτυχε οχτώ και ο Βαγγέλης έξι για τους ηττημένους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 16/49 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 17/43 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Peristeri Histons ο Γιοβάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Aladalon ο Βαγγέλης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Ηλιόπουλος, Στεφανίτσης 2, Καλαϊτζάκης 16 (3), Μάνος 4, Δερβεντζής 10 (2), Πλινθίδης 6, Μιχαλόπουλος 2, Γιοβάνης 14, Ντούκας

Aladalon (Μιχαηλίδης Χ.): Μιχαηλίδης 17 (1), Αθανασάκος 2, Σουβλέρης 3 (1), Βαγγέλης 19, Παυλίδης 3, Κτενίδης 6

Τι μας άρεσε: Η εναλλαγές στο σκορ και η ροή του παιχνιδιού.