02/12/2021
Hoopers BC 15 15 13 17 - 60 -
Tsouvalia 13 6 14 7 - 40 -

Πήραν το ντέρμπι οι Hoopers!

To ντέρμπι της αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Development League πήραν οι Hoopers που κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τα Tsouvalia με 60-40!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό και οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-13 υπέρ των Hoopers, που είδαν τους Λιαράκο και Πέτση να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τα Tsouvalia, 4 πόντους σημείωσε ο Βάϊος Καλύβας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Hoopers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με τον Νεκτάριο Σιδέρη να σημειώνει 6 πόντους, οι Hoopers έτρεξαν ένα επιμέρους 15-6 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-19. Για τα Tsouvalia από 2 πόντους έβαλαν οι Φουρτούνης και Σωτηρόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Hoopers χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους, διατήρησαν την διψήφια διαφορά που είχαν και έκλεισαν και αυτό το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 10 πόντους, 43-33 παίρνοντας ώθηση από τους Στανωτά, Σιδέρη και Πέτση. Για τα Tsouvalia, στην επίθεση προσπαθούσαν οι Αλέξανδρος Ράπτης και Σωτηρόπουλος που σημείωσαν από 4 πόντους ο καθένας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Hoopers δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν την διαφορά που είχαν και να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη με 60-40 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την δεύτερη θέση του ομίλου, μιας και πλέον έχουν και μεγάλη διαφορά να υπερασπιστούν ενόψει του δεύτερου γύρου. Τα Tsouvalia, «κόλλησαν» στην ταχύτητα των αντιπάλων τους και δίκαια γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Άγγελος Στανωτάς με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/60 εντός πεδιάς, 2/13 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη τα Tsouvalia είχαν 15/59 εντός πεδιάς, 0/17 τρίποντα και 10/20 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα.

Hoopers (Μπίθας): Λιαράκος 4, Πέτσης 7, Σιδέρης 12, Γεωργόπουλος 13, Τσουκάτος 2, Στανωτάς 13, Ρέμπελος 2, Λιόκας 7.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 1, Ράπτης 9, Πετράκης, Κυριακίδης 2, Κοτσιλίνης 2, Καλύβας 6, Ανδρικόπουλος 5, Φουρτούνης 4, Σωτηρόπουλος 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!