26/06/2021
Peristeri Histons 10 13 9 14 - 46 -
Κλειώ 10 5 16 13 - 44 -

Πήραν το ντέρμπι οι Peristeri Histons!

Σε ένα πραγματικά σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Peristeri Histons ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και κέρδισαν την ανεβασμένη Κλειώ με 46-44.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι χωρίς καμία ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο σκορ της πρώτης περιόδου που ήταν ισόπαλο 10-10. Για τους Histons, σκόραρε ο Μιχαηλίδης, ενώ για την Κλειώ 7 πόντους σημείωσε ο Σπύρος Καλαλής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Peristeri Histons «έσφιξαν» την άμυνα τους (δέχθηκαν μόλις 5 πόντους) έτρεξαν ένα επιμέρους 13-5 και προηγήθηκαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 23-15. Για τους Περιστεριώτες σε εκείνο το διάστημα, εξαιρετικός ήταν ο Γιώργος Στεφανίτσης ενώ για τους «μπλε» 5 πόντους σημείωσε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ με μπροστάρηδες τους Δασκαλόπουλο και Καλαλή κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 16-9. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-31 υπέρ των Histons που έβρισκαν σκορ με τους Μιχαηλίδη και Στεφανίτση. Για την Κλειώ, τα ηνία τα συνέχισε να έχει ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ως αυτό το σημείο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήγαινε μία σου και μία μου και καμία ομάδα δεν μπορούσε να διατηρήσει τον έλεγχο. Ωστόσο, ελάχιστα λεπτά πριν το τέλος, ο Στεφανίτσης με μεγάλο τρίποντο από την γωνία, αλλά και ο Πλινθίδης με σουτ από την μέση απόσταση χάρισαν την νίκη στους Histons με 46-44.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Στεφανίτσης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 20/68 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 6 λάθη. Από την άλλη, η Κλειώ είχε 17/58 εντός πεδιάς, 2/13 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 46 «σκουπίδια», μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα κι έκανε 7 λάθη.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης 11, Μάνος 6, Πλινθίδης 6, Μιχαλόπουλος 7, Μιχαηλίδης 11, Ρήγας 5.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 6, Δασκαλόπουλος 16, Πασχάλης 2, Τσιώλος 4, Κόττης, Βελέντζας 7, Καλαλής 9.

Τι μας άρεσε; Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον ως το τέλος!