28/06/2020
Reptors 9 14 15 18 - 55 -
Teddyboyz 24 9 7 17 - 56 -

Πήραν το ντέρμπι οι Teddyboyz και ετοιμάζονται για playoff!

Οι Teddyboyz, πήραν σπουδαία νίκη με 56-55 κόντρα στους πρώτους Rapetors, κατέκτησαν την τρίτη θέση του ομίλου και ετοιμάζονται πλέον για τα playoffs, όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο τους στην Development League. Από την άλλη, οι χαλαροί, Rapetors, περιμένουν τα ματς με τους Enersizers!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Teddyboyz μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι με τον Βασίλη Ροντογιάννη να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ, σημειώνοντας 11 πόντους και τους «μπλε» να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο συν 15, 24-9. Για τους Rapetors, 4 πόντους σημείωσε ο Παύλος Κορρές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Rapetors προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, κυρίως με τον Παύλο Κορρέ. Ο έμπειρος γκαρντ, και στη δεύτερη περίοδο ήταν εντυπωσιακός πετυχαίνοντας 6 πόντους. Για τους Teddyboyz, 6 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Ροντογιάννης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-23 υπέρ της παρέας του Μπαλαδήμα.

Οι Rapetors, ήταν ισοπεδωτικοί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «κόκκινοι» πίεζαν ασφυκτικά, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 15-7, μειώνοντας κι άλλο στο σκορ, στο 39-38. Παύλος Κορρές από την μία με 6 πόντους και Γιώργος Ροντογιάννης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Οι Rapetros, κατάφεραν να προηγηθούν, 55-54 με 1 βολή του Σακελλαρίου, ωστόσο ο Ιβόπουλος, με καλάθι στο 1 δευτερόλεπτο πριν την λήξη, έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 56-55.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Ροντογιάννης με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κορρές με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Rapetors είχαν 20/74 εντός πεδιάς, 2/17 τρίποντα και 13/29 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/69 εντός πεδιάς, 2/14 τρίποντα και 12/26 ελεύθερες βολές. Πήραν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 27 λάθη και 2 τάπες.

Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου 3, Πατσουράκης 2, Κορρές Β 16, Σακελλαρόπουλος 8, Καίσαρης 3, Μήλιος 1, Κορρές Π 22, Κοτζακουλάκης.

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 8, Παπαγεωργίου, Ροντογιάννης Γ 24, Ροντογιάννης Β 15, Ιβόπουλος 4, Μπαλαδήμας, Μουστάκας 5.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, θέαμα!