06/02/2020
Tinderwolves 13 17 14 19 - 63 -
Κέρβεροι 12 10 21 16 - 59 -

Πήραν το ντέρμπι οι Tinderwolves!

Το βραδάκι της Πέμπτης 5, Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Tinderwolves πιο σταθεροί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησαν με 63 – 59 των Κέρβερων έχοντας πλέον θετικό συντελεστή(7-6) στον δέυτερο όμιλο της D1.

Ο Αηδονίδης άνοιξε το σκορ του αγώνα, ενώ οι Tinderwolves με 4 πόντους του Μαράτου και δίποντο του Κουνέλη πέρασαν με 6 – 2. Οι Κέρβεροι ανέβασαν την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Αηδονίδη, δίποντο του Τσίρμπα και βολή του Συλιγνάκη πήραν προβάδισμα , όμως Σουρβατζής(5) και Σωληναραίος έγραψαν το 13-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με Αηδονίδη, Ζαΐμη να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δίποντο του Γρηγοράκη, αλλά οι Tinderwolves πάτησαν το γκάζι και με τον Σουρβατζή να πετυχαίνει 8 πόντους και βοήθειες από Μουρελάτο(4), Μπαούρδα και Βελιτζέλο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 22.

Με τρίποντο του Κουνέλη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Κέρβεροι με τρίποντο του Συλιγνάκη, δίποντο του Αηδονίδη και γκολ φάουλ του Ζαΐμη μείωσαν 33 – 30. Μουρελάτος και Σουρβατζής έτρεξαν σερί 5 – 0 για τους γηπεδούχους αλλά η άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με Αηδονίδη, Ζαΐμη, Τσίρμπα και νέο τρίποντο του Συλιγνάκη έκανε το σκορ 38 – 37. Μουρελάτος, Σωληναραίος, Βελιτζέλος από την μία και Ζαΐμης(4), Κουμπής από την άλλη διαμόρφωσαν το 44 – 43.

Οι Tinderwolves ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με Σουρβατζή(7) και Μουρελάτο(8) να τους οδηγούν, ενώ οι Κέρβεροι με Αηδονίδη(5),Κουμπή(4),Πατέρα,Συλιγνάκη και Συμσερίδη πλησίαζαν 60-57.Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο Βελιντζέλος με βολή και Πατέρας με δίποντο έγραψαν το 61-59, για να έρθει ο Σουρβατζής με δύο βολές να διαμορφώσει το τελικό 63-59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Σουρβατζής με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Tinderwolves είχαν 17 – 44 δίποντα, 7 – 35 τρίποντα, 8 – 20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.Οι Κέρβεροι είχαν 20 – 62 δίποντα, 3 – 18 τρίποντα, 10 – 23 βολές, κατέβασαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 4 (9ρ.), Λύρος, Σουρβατζής 24(9ρ.), Μαράτος 4, Μπαούρδας 2, Κουνέλης 5 (10ρ.), Μουρελάτος 17 (7ρ.), Βελιτζέλος 7 (3ας.).

Κέρβεροι(Χριστοδουλάκης ): Τσίρμπας 5, Συλιγνάκης 8, Κουμπής 6 (12ρ,7ας.), Κόκορης( 7 ρ.), Αηδονίδης 18 (9ρ.), Πατέρας 4, Ζαΐμης 14(16ρ.(, Γρηγοράκης 2, Χριστοδουλάκης,Συμσερίδης 2 (8ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού.