01/04/2022
Peristeri Wardogs 19 24 21 17 - 81 -
Drunk Kings 10 11 10 16 - 47 -

Πήραν το ντέρμπι των φορμαρισμένων οι Wardogs!

Stop στο νικηφόρο σερί έξι αγώνων έβαλαν στους Drunk Kings οι Peristeri Wardogs, καθώς για την 18η αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League πήραν εύκολα τη νίκη με 81-47, μετρώντας πλέον εκείνοι έξι συνεχόμενες νίκες, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν πάντως με πάρα πολλές απουσίες!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Peristeri Wardogs, καθώς με 8 πόντους του Κουλούρη, 6 του Σοφού και τρίποντο του Χρόνη, προηγήθηκαν με 19-10. Ο Αλεβίζος με 6 πόντους και ο Καμπράνης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Περιστεριώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με 8 νέους πόντους του Κουλούρη, 6 του Σοφού, δύο τρίποντα του Χρόνη και 4 πόντους του Καρακατσάνη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 24 πόντων, 43-19. Το σκορ του πρώτου μέρους, 43-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Drunk Kings ο Αμπλάς, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε ο Αλεβίζος και 3 ο Ανδρέου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αφού με 6 πόντους του Καραλή, 5 του Κουλούρη, 4 του Καρακατσάνη και δύο τρίποντα του Χρόνη, έφτασαν στο +33, 64-31. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Σακκά να αντιδράσει ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Αλεβίζο, Ανδρέου, Θεοχάρη και Καραντώνη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 64-31!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Wardogs έφτασαν εύκολα στη νίκη με 81-47, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουλούρη, Καρακατσάνη, Καραλή και Χρόνη. Για τους Βασιλιάδες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αλεβίζος, Αμπλάς, Θεοχάρης, Καμπράνης και Καραντώνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 24/40 δίποντα και 10/44 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/11 βολές, 19/56 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Peristeri Wardogs για ακόμη μια αγωνιστική ο Κουλούρης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 9/13 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Drunk Kings ο Αλεβίζος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης 12 (1), Καραλής 10, Κουλούρης 26 (2), Σοφός 12, Χρόνης 21 (7)

Drunk Kings (Σακκάς): Αλεβίζος 16 (1), Αμπλάς 10, Ανδρέου 7, Θεοχάρης 5 (1), Καμπράνης 6, Καραντώνης 3

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Peristeri Wardogs!