19/06/2023
Lyonmen 24 15 14 29 - 82 -
Black Mamba 11 27 20 14 - 72 -

Πήραν την ματσάρα και το προβάδισμα οι Lyonmen!

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και όμορφο θέαμα, οι Lyonmen κέρδισαν το Black Mamba με 82-72 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Lyonmen, αφού με 10 πόντους του Κουκουβάκη, 5 του Φωστέρη, 4 του Δουκέρη και 3 του Τσιάκα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 24-11. Ο Κουλούρης με 4 πόντους και ο Μονέος με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με το Black Mamba να επιβάλει τον δικό τους ρυθμό και με 9 πόντους του Γεραμά, δύο τρίποντα του Μονέου, 4 πόντους του Μπολοτάκη και 3 του Δέδε, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 38-38. Τελικά το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με 39-38, μετά από 1/2 βολές του Τζιγκουνάκη, ενώ νωρίτερα άλλους 10 πόντους πέτυχε ο Κουκουβάκης, φτάνοντας έτσι τους 20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φωστέρης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, έδωσε στα "Λιοντάρια" προβάδισμα 9 πόντων στα μισά της περιόδου, 53-44. Στο υπόλοιπο, όμως, του δεκαλέπτου το παρεάκι του Μαρίτσα πάτησε γκάζι και με τους Γεραμά, Δέδε και Ρεπάνη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Μονέο να ευστοχεί από την περιφέρεια, έτρεξε 14-0 σερί και προσπέρασε με 53-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lyonmen, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 53-60, κατάφεραν με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζιγκουνάκη και Φωστέρη να γυρίσουν το ντέρμπι και να κερδίσουν με 82-72. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μονέος και Μπολοτάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/25 βολές, 18/42 δίποντα και 11/29 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/27 βολές, 20/44 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Lyonmen ο Φωστέρης με 31 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 2/2 δίποντα και 7/12 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Black Mamba ο Μονέος με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Lyonmen (Δημητρίου Κ.): Κουκουβάκης 22 (3), Δημητρίου Γ., Δημητρίου Κ. 4, Δουκέρης 4, Φωστέρης 31 (7), Κράνιας 3, Τζιγκουνάκης 15 (1), Φωτόπουλος, Τσιάκας 3

Black Mamba (Μαρίτσας): Κιζήλης 2, Δέδες 7, Γεραμάς 13, Μονέος 21 (5), Μπολοτάκης 11, Κουλούρης 6, Ρεπάνης 8 (1), Σταματέας 4

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του παιχνιδιού!