20/06/2023
Pistachios 13 26 18 12 - 69 -
Retro Pacers 23 13 13 14 - 63 -

Πήραν το πρώτο ‘’ροζ’’ στις λεπτομέρειες οι Pistachios!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για τη φάση των 16’ της Evolution Summer League, οι Pistachios παρουσιάστηκαν καλύτεροι πνευματικά και ενεργειακά στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, κερδίζοντας τους Retro Pacers με σκορ 69-63. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, κλειστό στο σκορ, δυνατές μονομαχίες, μεγάλες επιθέσεις και μια άγρια ομορφιά που συνήθως ακολουθεί αυτού του είδους τις αναμετρήσεις! Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι τη Παρασκευή στις 22:00 στο Athens Sports Hall. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Pacers μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, περιόρισαν τα ατού του αντιπάλου, είχαν τον Hu(8π-6ρ) να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, τον Μπουρμπόν(6π) να ευστοχεί δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 και τον Σέμπογλου να τους ακολουθεί σε απόδοση με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Λουφόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 6 πόντους. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 13-23!

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έβγαλαν στο παρκέ των βορείων προαστίων το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που διαθέτουν ως ομάδα, σκόραραν 26 πόντους παρακαλώ, κατέβασαν τους Retro στους 13 και έκλεισαν το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 39-36. Ο Τάλαρος δεν είχε αντίπαλο μέσα από το ζωγραφιστό, τελειώνοντας τη περίοδο με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπουρμπόν ήταν ο  καλύτερος σε αυτό το διάστημα, προσθέτοντας ακόμη δύο εύστοχα τρίποντα.

Οι Pistachios επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, αλλά να το αυξήσουν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το υπέρ τους 57-49. Η περίοδος είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Στέλιου Λουφόπουλου, καθώς το play-maker της ομάδας του Κοντογιάννη τελείωσε με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Pacers θυμήθηκαν την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Gunners στο ανάλογο χρονικό σημείο του αγώνα. Αρχικά μείωσαν σε 58-52, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Καζαφέρη και Χριστοδουλόπουλου έφεραν το παιχνίδι στη απόλυτη ισορροπία(58-58). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, είχαν καθαρό μυαλό σε όλες τις κρίσιμες τελευταίες αποφάσεις του παιχνιδιού και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 69-63

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Τάλαρος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Yiqing Hu  είχε 17 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Οι Pistachios είχαν 26/56 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 17/24 βολές, 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 6/11 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη .

Pistachios(Κοντογιάννης): Κοντογιάννης, Λεμπούσης 3, Λουφόπουλος 18, Μουρμούρης 10, Παπαγεωργίου, Σαραντόπουλος 7, Τάλαρος 20, Τσίτουρας 9, Φλίγκος 2.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): HU 17, Αναγνωστόπουλος, Ιωαννίδης 5, Καζαφέρης 11, Μπουρμπόν 18, Πουλαδάκης, Σέμπογλου 6, Χριστοδουλόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : H σπουδαία εμφάνιση του Γιάννη Τάλαρου!