10/03/2023
Never Coupen 10 10 6 20 - 46 -
All Blacks 8 10 10 9 - 37 -

Πήραν το τελευταίο «εισιτήριο» οι Never Coupen!

Οι Never Coupen (8-8) έκαναν το καθήκον τους το βράδυ της Παρασκευής 10 Μαρτίου και με τη νίκη τους κόντρα στους All Blacks (3-13) με 46-37 έκλεισαν την θέση τους στα Playoff της Rebound League. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα «ηνία» στο σκορ, όμως οι Never Coupen έδειξαν ψυχραιμία, το πάλεψαν και τελικά στο φινάλε δικαιώθηκαν πανηγυρίζοντας τη νίκη-πρόκριση.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Τρίμμης πήρε από το… χεράκι την ομάδα του στο ξεκίνημα και με έξι σερί δικούς του πόντους έκανε το 6-0. Έπρεπε να περάσουν 5 λεπτά ώστε οι All Blacks να βρουν το πρώτο τους καλάθι, με τον Πατσόγλου να γράφει το 6-3. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-6 με τον Τρίμμη, όμως ο Σαμαρτζής ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 10-8 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τρίμμης και Δημητρόπουλος έδειχναν ανεβασμένοι επιθετικά και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (20-10). Οι All Blacks βελτίωσαν την εικόνα τους στην συνέχεια, ανέβασαν απόδοση και με ένα σερί 0-8 κατάφεραν να φέρουν το σκορ στο 20-18 και με αυτό να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα με τον Τσαλουκίδη να κάνει το 21-22. Ελευθεράκος και Μπούρος «χτύπησαν» στη συνέχεια για το 22-26, με τους Δαλέτζα και Δημητρόπουλο από την άλλη να βρίσκουν την ισοφάριση για το 26-26. Τελικά οι All Blacks έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ, αφού ο Μπούρος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 26-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Never Coupen ήξεραν πως έπρεπε να τα παίξουν όλα για όλα εάν ήθελαν να έχουν συνέχεια στην σεζόν. Έτσι μπήκαν αποφασισμένοι και πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ με τους Δημητρόπουλο και Καρπουζλή για το 34-30. Ο Δημητρόπουλος, έπειτα, ανέλαβε δράση πίσω από την γραμμή του τριπόντου και οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στο +8 (40-32). Στα καθοριστικά σημεία οι Never Coupen βρήκαν πόντους και πλέον είχαν αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας καθώς το σκορ έγραφε 46-33. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στα τελευταία λεπτά και οι Never Coupen πανηγύρισαν την νίκη με 46-37 και την είσοδό τους στα Playoff.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Καρπουζλής με 7 πόντους, 1 κλέψιμο και 16 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γεώργιος Σαμαρτζής με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Οι Never Coupen είχαν 19/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 2/13 βολές, 50 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Οι All Blacks από την μεριά τους μέτρησαν 12/54 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 48 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα είχαν 3 κλεψίματα, 15 λάθη και 6 μπλοκ.

Never Coupen (Τρίμμης): Δαλέτζας 4(6ρ.), Δημητρόπουλος 14(10ρ.), Καρπουζλής 7(16ρ.), Μουστάκας 2(11ρ.), Τρίμμης 18(2ρ.), Χρονόπουλος 1(5ρ.)

All Blacks (Πατσόγλου): Ελευθεράκος 2(13ρ.), Καλλιώρας, Μπούρος 6(6ρ.), Πατσόγλου 6(7ρ.), Σαμαρτζής 11(8ρ.), Τσαλουκίδης 3(4ρ.), Τσαμαλής 5(4ρ.), Χερβατίδης 4(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Never Coupen, οι οποίοι μπήκαν αποφασιστικά για τη νίκη.