05/04/2024
TECHbuddy 15 19 8 20 - 62 -
Τα Βουνά 14 15 17 15 - 61 -

Πήραν το θρίλερ με clutch Σκάλτσα οι Tech Buddy

Η εβδομάδα των θρίλερ και των game winner συνεχίστηκε στο Promitheas Park, για τη Master League του Basketaki Patras. Αυτή τη φορά, ήταν σειρά των Τech Buddy να επιβιώσουν από μια πολύ σκληρή μάχη με τα Βουνά, τα οποία έριξαν στο καναβάτσο (62-61), με τον Σκάλτσα να είναι ο απόλυτος ήρωας στο φινάλε. Οι πρωταθλητές συνεχίζουν να βαδίζουν σε τροχιά κορυφής για μια ακόμα σεζόν, ενώ τα Βουνά παρά την ήττα άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις και πατούν γερά εντός της πρώτης τετράδας.

Στο πρώτο ημίχρονο, τα Βουνά έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, με όπλο την άμυνά τους και με πολύ καλή παρουσία από τον Παπανικολάου κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ. Με επιμέρους σκορ 8-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Βουνά έκλεισαν το Α' μέρος με προβάδισμα 8 πόντων (23-31).

Στην επανάληψη, οι Tech Buddy βελτιώθηκαν πάρα πολύ και με επιμέρους σκορ 19-15 στην Γ' περίοδο μείωσαν στους 4 (42-46), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στην τελευταία περίοδο, τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, εκεί όπου ο νικητής άλλαξε 3 φορές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σκάλτσας με mid range έδωσε προβάδισμα στους Tech Buddy (60-59), με τον Παπανικολάου να ανταποδίδει (60-61). Το τελικό ''χτύπημα'' έδωσε ο Σκάλτσας, ο οποίος με game winner στα 3 δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (62-61).