20/10/2020
Tsouvalia 8 17 14 14 5 58 -
Komodo Dragons 22 3 13 15 10 63 -

Πήραν το θρίλερ οι DPG Warriors!

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της αγωνιστικής, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, οι DPG Warriors με πρωταγωνιστή τον Σουλελέ νίκησαν με σκορ 63-58 τα Tsouvalia και έκαναν το 2/2 στον πρώτο όμιλο της Development. Η ομάδα του Κωνσταντίνου ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και έδειξε πως θα είχε εύκολο έργο, όμως μόνο έτσι δεν ήταν. Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και τελικά οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, εκεί που οι DPG Warriors παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι DPG Warriors και κατάφεραν από πολύ νωρίς να χτίσουν διψήφια διαφορά. Με τον Σουλελέ να “πυροβολεί” από την περιφέρεια με 3/3 τρίποντα οι “πράσινοι” προηγήθηκαν 13-3 και ανάγκασαν τον αντίπαλο να καλέσει γρήγορα time out. Τα Tsouvalia έδειξαν σημάδια και με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 13-7, όμως δεν είχαν διάρκεια. Οι DPG Warriors συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και παρά την πίεση που τους άσκησαν τα Tsouvalia έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με… αέρα 14 πόντων (8-22).

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο, αφού τα Tsouvalia αύξησαν κατακόρυφα την πίεση τους στην άμυνα. Κράτησαν τον αντίπαλο χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά και στο ίδιο διάστημα έτρεξαν σερί 10-0 “ροκανίζοντας” έτσι τη διαφορά που είχε “χτίσει” ο αντίπαλος (18-22). Οι DPG Warriors ανακάτεψαν την… τράπουλα, όμως η αλήθεια είναι πως δεν έβρισκαν τρόπο για να διασπάσουν την τρομερή άμυνα του αντιπάλου. Χαρακτηριστικό είναι πως σκόραραν μόλις τρεις πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο και είδαν να “γκρεμίζεται” ότι είχαν “χτίσει”. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 25-25.

Οι DPG Warriors αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σουλελέ προηγήθηκαν με 34-30, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε άλυτο. Τα Tsouvalia τιμώρησαν τον αντίπαλο για κάθε ελεύθερο σουτ που τους έδωσε και με μπροστάρη τον Μαρκόπουλο προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς (37-36), δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όμως το σημαντικότερο ήταν πως διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού (39-38).

Οι DPG Warriors μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο, προηγήθηκαν 43-39, όμως η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Με τον Σωτηρόπουλο να δείχνει το… δρόμο και τους Κυριακίδη – Ανδρικόπουλο να “πυροβολούν” από την περίμετρο, τα Tsouvalia απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-2 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +6 (51-45) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ακολούθησαν βιαστικές επιθέσεις από τις δύο ομάδες, όμως ακόμη κι έτσι τα Tsouvalia διατηρούσαν το προβάδισμα (53-48). Τίποτα πάντως δεν είχε τελειώσει. Σουλελές και Λαζαρίκος πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους και έστειλαν το ματς στην παράταση (53-53).

Εκεί, οι DPG Warriors με την ψυχολογία στα ύψη, παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι. Προηγήθηκαν με 61-56, όμως το πιο σημαντικό ήταν πως ήλεγχαν την κατάσταση. Τα Tsouvalia δεν είχαν απάντηση, έκαναν εύκολα λάθη και τελικά λύγισαν. Οι DPG Warriors με το τελικό 63-58 πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Συνολικά οι Tsouvalia είχαν 22/83 εντός πεδιάς, 5/25 τρίποντα και 9/17 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 35 ριμπάουντ (8-27), μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Από την άλλη, οι DPG Warriors είχαν 21/57 εντός πεδιάς, 7/18 τρίποντα και 14/26 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 49 ριμπάουντ (7-42), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο των DPG Warriors, όπου έκαναν σχεδόν τα πάντα τέλεια, ο ρυθμός του αγώνα, με τις διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα και το φινάλε “θρίλερ”.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 16 (7ρ.), Κυριακίδης 7, Γανοτάκης 4, Ράπτης 4, Καλύβας 7, Ανδρικόπουλος 10 (9ρ.), Σωτηρόπουλος 8, Γεωργίου 2.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 3 (10ρ.), Γκαμούρας 6, Παπαγεωργίου 7, Λαζαρίκος 7, Ρόκιζας 3, Δαμόπουλος, Μαράκης, Ζενελής 1, Σουλελές 26 (5/8 τρ.), Φώλλας 2, Βαζαίος 8, Γιουλούντας.

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!