01/06/2023
Patras Havalakers 19 16 13 24 - 72 -
Τα Βουνά 18 9 19 22 - 68 -

Πήραν το θρίλερ οι Havalakers, όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς

Μετά από έναν αγώνα γκραν - γκινιόλ, ο οποίος κρίθηκε στα σημεία, οι Havalakers κέρδισαν τον πρώτο προημιτελικό κόντρα στα Βουνά (72-68), επιβιώνοντας από ένα σκληρό θρίλερ, που τα είχε όλα. Το ματς είχε υπέροχο θέαμα και οι Havalakers έδειξαν από τι μέταλλο είναι φτιαγμένοι και πήραν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο, το οποίο τους δίνει ένα ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της Master League.

Aπό την πρώτη περίοδο, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν τις διαθέσεις τους, απέναντι σε έναν ιδιαίτερα ισχυρό αντίπαλο. Με τον Χρυσανθόπουλο να αποτελεί την αιχμή του δόρατος κοντά στο καλάθι, οι έμπειροι Havalakers ολοκλήρωσαν το Α' δεκάλεπτο στο +1 (19-18).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Havalakers βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, στηριζόμενοι επί τω πλείστων στην πολύ καλή τους άμυνα, η οποία περιόρισε τα Βουνά σε μονοψήφια συγκομιδή πόντων. Τα Βουνά εγκλωβίστηκαν επιθετικά και πέτυχαν μόλις 9 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα στο -8 (35-27).

Στο Γ' δεκάλεπτο, τα Βουνά αντέδρασαν και έδειξαν πως έχουν σφυγμό και είναι ικανά να διεκδικήσουν μέχρις εσχάτων το ροζ φύλλο. Παναγιώτης Λιόλιος και Παπανικολάου ήταν οι μπροστάρηδες στο μίνι come back των «νερατζούρι», ο πρώτος με την ευφυϊα του και τις εξαιρετικές του δημιουργίες και ο δεύτερος με τις εκτελέσεις του από τα 6,75. Η Γ' περίοδος τελείωσε με τους Havalakers στο +2 (46-48) και τις δύο ομάδες να...υπόσχονται ένα συναρπαστικό φινάλε.

Κάτι τέτοιο πράγματι συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν συγκλονιστικό μέχρι την τελευταία στιγμή. Το ματς είχε συνεχείς εναλλαγές και διακυμάνσεις στο σκορ, η πρωτοπορία άλλαξε πολλές φορές, με τους Havalakers να χαμογελούν στο φινάλε, έχοντας σαν πρωταγωνιστές τους Μαγγιώρο και Κολλιόπουλο στο crunch time. Το τελικό 72-68 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς και όλα θα κριθούν στον μεγάλο επαναληπτικό.

Betsson MVP toy αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μαγγιώρος, με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ