23/09/2020
Griffins 14 9 19 17 - 59 -
Λεγάμενοι BC 18 23 7 13 - 61 -

Πήραν το θρίλερ οι Λεγάμενοι!

Το βράδυ της Τετάρτης 22, Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena , σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική της Ελίτ, οι Λεγάμενοι κάνοντας καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να αντισταθούν στην επιστροφή των Griffins στο δεύτερο και να επικρατήσουν τελικά με 59 – 61.

Οι Λεγάμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 6 πόντους του Σαμπάνη και δίποντο του Βρεττάκου για να απαντήσουν οι Griffins με δύο τρίποντα του Σπυρόπουλου και καλάθια από Βρέλλη και Κιαχόπουλο(8-8). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Σωτηρόπουλο, Γκανιάτσα να πετυχαίνουν από 4 πόντους και νέο δίποντο του Σαμπάνη πήραν προβάδισμα στο σκορ, ενώ για τους γηπεδούχους Κιαχόπουλος με 4 και Παπαδόπουλος μείωναν 14 – 18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και πάλι οι Λεγάμενοι μπήκαν καλύτερα, έτρεξαν σερί 0 – 9 με πρωταγωνιστή τον Σωτηρόπουλο με 6 πόντους και γκολ φάουλ του Δασκαλόπουλου κάνοντας το σκορ 14 – 27. Οι Griffins έβγαλαν αντίδραση με τρίποντο του Σπυρόπουλου, βολή του Κοτσόλη και δίποντο του Βρέλλη πλησιάζοντας σε 20 – 27. Μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι. Δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Βιλτανιώτη, ενώ στην επίθεση με δύο τρίποντα του Γκανιάτσα, 5 πόντους του Βρεττάκου και βολές από Αντωνουσάκη, Δασκαλόπουλο και Σωτηρόπουλο πήραν διαφορά 18 πόντων(23-41)!

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Χρόνη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Με οδηγό τον Σπυρόπουλο με 7 πόντους και βοήθειες από Κιαχόπουλο, Κοτσόλη και Παπαδόπουλο πλησίασαν στους 5(38 – 43.). Ο Σωτηρόπουλος με 5 πόντους κράταγε μπροστά τους Λεγάμενους , ενώ Κιαχόπουλος και Παπαδόπουλος απαντούσαν για το 42 – 48.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με Σπυρόπουλο, Κιαχόπουλο και Κοτσόλη, αλλά οι Λεγάμενοι με 4 πόντους του Δασκαλόπουλου και τρίποντο του Γκανιάτσα κρατούσαν την πρωτοπορία(49-56). Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη οι Griffins πίεζαν σε όλο το γήπεδο, και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι με βολές από Κοτσόλη, Κιαχόπουλο και δίποντο του Βρέλλη (56 – 58.) Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρεις βολές με Σωτηρόπουλο και Βρεττάκο, ο Βρέλλης μείωσε με τρελό τρίποντο στο καλάθι και ο Παπαδόπουλος στην εκπνοή έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.Τελικό σκορ 59-61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστο Σωτηρόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Σπυρόπουλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Griffins είχαν 21 – 41 δίποντα, 7 – 36 τρίποντα, 10 – 17 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Λεγάμενοι είχαν 22 – 43 δίποντα, 5 – 24 τρίποντα, 12 – 20 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Griffins(Χρόνης): Κιαχόπουλος 12, Κοτσόλης 10 (18ρ.), Σπυρόπουλος 18 (9ρ.), Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 7, Βιλτανιώτης 3, Βρέλλης 9 (9ρ.), Σήαρς.

Λεγάμενοι(Στάντζος): Σωτηρόπουλος 18 (11ρ.),Βρεττάκος 9 (3κλ.),Σαμπάνης 8 (14ρ.), Αντωνουσάκης 1, Γκανιάτσας 17, Στάντζος(8 ρ,3ας.), Δασκαλόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Από ένα ημίχρονο καλό είχε η κάθε ομάδα και το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα.