04/11/2023
RBD Indians B.C 21 17 16 9 11 74 -
Athens Touvlakers 11 18 18 16 7 70 -

Πήραν το «θρίλερ» στην παράταση οι Indians!

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης κατάφεραν οι Indians να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Athens Touvlakers, των οποίων επικράτησαν με 74-70. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο -17, αλλά κατάφεραν να βρουν την ψυχολογία και τον τρόπο ώστε να κάνουν την επιστροφή τους. Στην παράταση οι Indians είχαν καλύτερες αποφάσεις και έτσι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την 4η νίκη τους (4-3), με τους Touvlakers από την άλλη να πέφτουν στο 1-6.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερό ξεκίνημα, με τον Κουρκούρη να αρχίζει «ζεστός» το παιχνίδι πίσω απο τη γραμμή του τριπόντου και το σκορ να φτάνει στο 15-4. Ο Παπανικολάου ήταν επίσης πολύ δραστήριος και η απόσταση παρέμεινε μεγάλη (19-7). Από την πλευρά των Athens Touvlakers μόνο ο Μέξας μπόρεσε να φέρει κάποιους πόντους με τις προσπάθειές του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 21-11.

Ιωακειμίδης και Γάκος έπιασαν δουλειά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έτσι ώστε να έρθει το +17(28-11). Λειβαδάς και Μαρίνος βρήκαν τα πρώτα τους τρίποντα στο ματς, ενώ ο Κουρκούρης συνέχισε το «βιολί» του σκοράροντας ακατάπαυστα πίσω από τη γραμμή, ώστε το σκορ να φτάσει στο 38-22. Ο Μέξας το πήρε πάνω του και μέχρι το ημίχρονο είχε ρίξει την διαφορά στους 9 πόντους, μιας και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 38-29 έπειτα από το πέρας της δεύτερης περιόδου.

Μέξας, Λειβαδάς και Κοσκέρας πίεσαν αρκετά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι Indians δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν κάτω από τους 7 πόντους. Ο Μέξας το πέτυχε για λίγο όταν έγραψε το 49-44, αλλά και πάλι Παπανικολάου και Πρισιμιτζής έδωσαν λύσεις ώστε οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο 54-47.

Οι Athens Touvlakers μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη. Αρχικά κατάφεραν και πλησίασαν στον πόντο (57-56), ενώ στη συνέχεια ήρθε η ανατροπή, όταν ο Κοσκέρας έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ (58-60). Με τρίποντη εκτέλεση του Ιωακειμίδη οι Indians πήραν ξανά «κεφάλι» (61-60), ενώ ο Κουμουνδουρέας έγραψε το 61-62. Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι, με τον Παπανικολάου να κάνει το 63-62, ενώ με μία βολή του Κοσκέρα 8,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμορφώθηκε το 63-63 με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα. Ιωακειμίδης και Παπανικολάου έδωσαν καλάθια ψυχολογίας και οι Indians έφτασαν στο 69-65. Ο Μέξας κράτησε «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους και λίγο πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 70-69. Ο Ιωακείμιδης εκμεταλλεύτηκε τις δύο βολές του, κάτι που δεν έκανε ο Μέξας στη συνέχεια, ενώ το καλάθι του Παπανικολάου στο τέλος «κλείδωσε» τη νίκη των Indians με 74-70.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ιωακειμίδης με 20 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 ριμπάουντ. Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Ιωάννης Μέξας με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Indians είχαν 20/58 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 13/28 βολές, 58 ριμπάουντ, όπως και 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Athens Touvlakers τελείωσαν το ματς με 20/49 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 12/23 βολές, 54 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Επίσης είχαν 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 3 μπλοκ.

Indians (Κρητικός): Γάκος 5(1ρ.), Ζέζας, Ιωακειμίδης 20(15ρ.), Κουρκούρης 12(4ρ.), Κρητικός, Μαρπίνης, Παπανικολάου 27(16ρ.), Πρισιμιτζής 2(2ρ.), Τριαντάφυλλος 8(12ρ.)

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 5(9ρ.), θεοδωρακόπουλος 1(1ρ.), Κοσκέρας 18(8ρ.), Κουμουνδουρέας 5(10ρ.), Λειβαδάς 3(8ρ.), Μέξας 30(16ρ.), Μαρίνος 6(1ρ.), Τζιρίτης 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.