12/10/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 8 16 6 16 6 52 -
Falcons 11 12 9 14 8 54 -

Πήραν το «θρίλερ» στην παράταση οι Falcons

Μετά από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Falcons κατόρθωσαν να πάρουν την πρόκριση στο έξτρα πεντάλεπτο, απέναντι στους ανανεωμένους Harmani Milano (52-54, κ.α 46-46) και έτσι βρέθηκαν στη φάση των «16» του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ και το ματς να πηγαίνει πόντο - πόντο, με συνεχείς διακυμάνσεις. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Falcons στο +3 (8-11), όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν στη Β' περίοδο, γύρισαν το παιχνίδι και πήγαν στην ανάπαυλα, έχοντας οριακό προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (24-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε καθόλου, καθώς το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 46-46 και τελικά όλα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου oι Falcons κυριάρχησαν στα σημεία και έφτασαν τελικά στο ροζ φύλλο, με τελικό σκορ 52-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ιωάννου, με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.