12/10/2023
Metal Warriors BC 8 5 14 16 - 43 -
Anatolians Jazz 20 13 20 18 - 71 -

Πήραν την νίκη οι Anatolians Jazz!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Anatolians Jazz και κατάφεραν από νωρίς στο παιχνίδι να κάνουν μία διαφορά ασφαλείας με τις όμορφες συνεργασίες του Οδοντίδη και του Παρισάκη. Οι Metal Warriors BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Φωτακάκη και τον Ανουσάκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-20.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη δεύτερη περίοδο με τους Anatolians Jazz να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού και να μεγαλώνουν την διαφορά με τα καλάθια του Χατζόπουλου και του Χαράλαμπου Χατζηεμμανουήλ. Οι Metal Warriors BC παρά τις προσπάθειες του Φωτακάκη και του Ξανθουδάκη δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια στην επίθεση και έτσι δίκαια έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 13-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Metal Warriors BC ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να βρούν ρυθμό στην επίθεση με τον Κουπαράκη, τον Παυλόπουλο και τον Φωτακάκη, όμως οι Anatolians Jazz έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Παρισάκη και τον Χατζόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 27-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Metal Warriors BC με τον Φωτακάκη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, όμως οι Anatolians Jazz με πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησαν την διαφορά που έχτισαν και πήραν την νίκη με το τελικό 43-71

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Παρισάκης με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Metal Warriors BC ξεχώρισε ο Ιωάννης Κουπαράνης με 2 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Metal Warriors BC: Παναγιωτίδης, Ανουσάκης 4, Κουπαράνης 2, Ξανθουδάκης 2, Δαδανάς, Φωτακάκης 28(6), Παυλόπουλος 7(1).

Anatolians Jazz: Χ. Χατζηεμμανουήλ 6, Α. Αλεξιάδης 2, Παπαϊωάννου, Δ. Χατζηεμμανουήλ 4, Οδοντίδης 17, Σ. Αλεξιάδης 3(1), Παρισάκης 23, Χατζόπουλος 16.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στη επίθεση των Anatolians Jazz.