21/04/2024
Sun City Spurs 20 24 13 20 - 77 -
Miami Heets 20 7 27 21 - 75 -

Πήραν τον ημιτελικό - θρίλερ οι Spurs!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο ημιτελικός, αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 20 πόντους, δείχνοντας πόσο πολύ θέλουν τη νίκη - πρόκριση. Οι Μαγγωνάκης και Γκαβανόπουλος με καλάθια από μακρινή και μέση απόσταση έκαναν την διαφορά για τους Spurs, ενώ από την άλλη μεριά ξεχώρισαν οι Δρίτσας και Αναστασίου.

Εκπληκτικό - τρομερό - επιβλητικό. Κάπως έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο των γηπεδούχων. Με την άμυνα να "σπάει" κόκαλα και τους Μαγγωνάκη, Γκαβανόπουλο και Τσατσάνη να τραβούν το κουπί στην επίθεση, οι Spurs έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-7, προηγήθηκαν με 44-27 και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Σάμιου, έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ, παρουσίασε ανισορροπίες στην άμυνα και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη όπως ήταν λογικό οι Heets έβγαλαν αντίδραση και έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση. Με τον Αναστασίου να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό και τους Δρίτσα, Δευτεραίο και Βαντή να δηλώνουν παρών στις κρίσιμες στιγμές, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από την... κόλαση του -17 και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης (57-54). Οι Spurs "κόλλησαν" στην επίθεση, έχασαν την συγκέντρωσή τους λόγω του τραυματισμού του Κακλέα και πέταξαν στον... κάλαθο των αχρήστων το καλό προβάδισμα που απέκτησαν στο πρώτο ημίχρονο.

Με την ψυχολογία στα ύψη και σπασμένα τα φρένα οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή και πήραν κεφάλι στο σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Διονυσόπουλος ήρθε από τον πάγκο και με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε το... σύνθημα για την αντεπίθεση. Στα τελευταία λεπτά εκεί που η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο, οι Sun City Spurs με ψυχραιμία και υπομονή κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη και να πάρουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Οι Heets είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως ο Αλογοσκούφης αστόχησε σε νεκρό χρόνο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκαβανόπουλος με double double και 26 πόντους (10/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δρίτσας με 23 πόντους (7/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/6 βολές).

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 26 (1), Διονυσόπουλος 7 (1), Κακλέας 3 (1), Κυπριανός 1, Κωστής 2, Μαγγωνάκης 23 (3), Μελισσάρης 4, Πάλλης, Ρούμελης, Τσατσάνης 11 (3)

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης, Αναστασίου 16, Βαντής 7 (1), Δευτεραίος 14 (4), Δρίτσας 23 (2), Θεοδωράκης 11, Κούρκουλος, Μαρινάκης 4, Παπαδόπουλος, Ταγματάρχης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των Spurs, η επιστροφή των Heets από το -17, καθώς και η συγκλονιστική εξέλιξη του παιχνιδιού.