18/10/2023
Alpinists BC 11 16 19 19 - 65 -
Somalia Pirates 14 13 12 14 - 53 -

Πήραν το πρώτο «ροζ» οι Alpinists!

Η πρώτη νίκη ήθρε για τους Alpinists στην δεύτερη αγωνιστική της Master League, καθώς το βράδυ της Τετάρτης 18 Οκτωβρίου επικράτησαν των Somalia Pirates με 65-53. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτιαξαν μία καλή απόσταση, την οποία κράτησαν μέχρι τέλους και το ρεκόρ τους πλέον είναι στο 1-1. Οι Somalia Pirates επηρεάστηκαν και από τις πολλές απουσίες και δεν γλίτωσαν την δεύτερη ήττα τους (0-2).

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που από το ξεκίνημα είχαν το προβάδισμα στα χέρια τους. Ο Παπαηλιού έκανε τρομερή αρχή στο ματς, σκοράροντας τους 8 από τους συνολικά 14 πόντους που πέτυχαν οι «Πειρατές» στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παππάς επίσης κέρδισε αρκετές μάχες κοντά στην αντίπαλη ρακέτα και το σκορ έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έγραψε 11-14.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι Somalia Pirates κράτησαν το προβάδισμα τους, αλλά μόλις «ξύπνησε» ο Μαγκανιάρης είχαμε ανατροπή σκηνικού. Με το σκορ στο 15-22, ο παίκτης των γηπεδούχων έκανε ότι ήθελε στην επίθεση και με 10 σερί δικούς του πόντους οι Alpinists έφτασαν στο 25-22. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο, ωστόσο, με τους Συκάρη και Παππά να γράφουν το 27-27.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον γρήγορο ρυθμό τους στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +8(36-28). Παπαηλιού και Καλαφάτης έπιασαν δουλειά στη συνέχεια και με ένα σερί 0-8 οι Somalia Pirates έφεραν το ματς ξανά στα ίσα για το 36-36. Μαγκανιάρης, Λυμπερόπουλος και Λιοφάγος έδωσαν τα ηνία πάλι στην ομάδα τους, η οποία ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 46-39.

Με τρίποντη εκτέλεση του Λυμπερόπουλου η διαφορά έφτασε πλέον σε διψήφιο αριθμό (49-39) και οι Alpinists πήραν την ψυχολογία που χρειαζόταν για να μπορέσουν να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η απόσταση έφτασε ακόμα και στο +16(61-45), με τον Μαγκανιάρη να συνεχίζει να κάνει τρομερό παιχνίδι, ειδικά πίσω από τα 6,75. Οι Somalia Pirates έδειχναν πως δεν μπορούσαν να δώσουν κάτι παραπάνω στο ματς και κάπως έτσι η νίκη ήρθε για τους Alpinists με τελικό σκορ 65-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 26 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Somalia Pirates ξεχώρισε ο Μιχαήλ Καλφαγιάννης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Alpinists είχαν 16/39 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/14 βολές, 23 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 16 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Somalia Pirates μέτρησαν 20/39 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/20 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Alpinists (Μαρούδης): Βακρινός, Γούλας 2(3ρ.), Καράβης 10(3ρ.), Καρακώστας 4(1ρ.), Κυριακίδης 2(1ρ.), Λιοφάγος 2(3ρ.), Λυμπερόπουλος 13(1ρ.), Μαγκανιάρης 26(4ρ.), Παπαντωνίου 2(3ρ.), Συκάρης 4(4ρ.)

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Καλφαγιάννης 15(10ρ.), Ντούλης, Παπαηλιού 12(4ρ.), Παππάς 19(14ρ.), Σταματέας, Στραβοπιεράκος 7(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Alpinists στο δεύτερο ημίχρονο.